Przejście na emeryturę? Tylko nie w czerwcu, bo będzie niższa!


Fakty Białystok
18/06/2019

Wiadomości
W ubiegłym roku w czerwcu wnioski o emeryturę w województwie podlaskim złożyły zaledwie 143 osoby. W lipcu chętnych na przejście na świadczenie emerytalne było znacznie więcej 2 682. Wybór miesiąca ma tutaj ogromne znaczenie i robi różnicę, bowiem od tego zależy wysokość świadczenia.

Czerwiec to najmniej korzystnym miesiąc, by przejść na emeryturę. Warto odłożyć tę decyzję i zrobić to nieco później. Dzięki temu nasze świadczenie może być wyższe. Powodem jest niekorzystna waloryzacja składek i kapitału początkowego.
Kiedy najlepiej mogę złożyć wniosek o emeryturę? Czy to musi być w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego czy może być później? Co dają mi kolejne miesiące, czy rok pracy? Ile będzie wynosić moja emerytura? - to najczęstsze pytania adresowane do doradców emerytalnych w podlaskich jednostkach ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, przedstawicielka białostockiego oddziału tej instytucji.
Jak wyjaśnia, każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa przeciętnie o 8 do 10 proc. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast  czasami zapominają o tym, że na wysokość naszej emerytury ma wpływ również miesiąc, w którym składają wnioski. Niekorzystnym terminem dla nowych emerytów jest wspomniany czerwiec. Spowodowane jest to przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego. 
Są dwa rodzaje waloryzacji - roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia - tłumaczy Krupicka.
Waloryzacja roczna w następnych miesiącach, począwszy od lipca, uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.I tak: przechodząc na emeryturę między czerwcem a grudniem składki będą zwiększone waloryzacją roczną w czerwcu, za I kwartał w lipcu i za II kwartał w październiku. Podobnie będzie, jeśli wniosek zostanie złożony między styczniem a czerwcem. W tym wypadku przyszłych emerytów obejmie waloryzacja za III kwartał, przeprowadzana w styczniu i IV, która dotyczy świadczeń z prawem od kwietnia.Osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, objęta jest jedynie wskaźnikiem rocznym. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być wyższe. Dla emerytur przyznawanych na "starych" zasadach znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń  i zmienia się wówczas kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te emerytury.(P. Walczak / Foto: pixabay.com)


 
Przejście na emeryturę? Tylko nie w czerwcu, bo będzie niższa! - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Wiadomości


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu