19°C bezchmurnie

Przybywajcie na Boryk. Od dziś dwa dni z muzyką na festiwalu Basowiszcza

Koncerty, Przybywajcie Boryk dziś muzyką festiwalu Basowiszcza - zdjęcie, fotografia

Festiwal Muzyki Młodej Białorusi BASowiszcza organizowany jest nieprzerwanie od 1990 roku na leśnej polanie Baryk – po polsku „Boryk” w Gródku koło Białegostoku. Jest największym i najstarszym festiwalem białoruskiej muzyki rockowej na świecie.

BASowiszcza w znacznym stopniu przyczyniło się do powstania na Podlasiu zespołów śpiewających po białorusku. Na BASowiszczu prezentowali swój dorobek R.F. Braha, Kardon, The Dvery, Wiadro, 5set5, Zero-85, Rima, ILO&friends, Beton. W przeważającej większości gwiazdy BASowiszcza to grupy z Białorusi: Bonda, Ulis, Mroja, Krama, N.R.M, Neuro Dubel, IQ48, B.N., ZET, Pomidoroff, Neuro Dubel, Lyapis Trubetskoy, Gurzuf, Port Mone, Troitsa, Kriwi, Palac, Drum Ecstasy, Brutto czy Dzieciuki.

Na scenie BASowiszcza gościli także: KULT, Tymon & Transistors, R.U.T.A., Armia, Proletaryat, Pidżama Porno, Acid Drinkers, Illusion, Lao Che, C.K.O.D., KSU, Lipali, Dakha Brakha, Indios Bravos, Haydamaky, Farben Lehre, Raggafaya. Od 1992 r. na festiwalu organizowany jest Konkurs Młodych Kapel.

Ze względu na panujący na Białorusi reżim Aleksandra Łukaszenki festiwal w Gródku to, zarówno dla białoruskich wykonawców jak i publiczności, jedna z nielicznych okazji do swobodnej ekspresji artystycznej, wolności obywatelskiej i obyczajowej. Od początku istnienia festiwalu jednym z jego głównych zadań jest tworzenie swoistego mostu ponad podziałami, ponad granicami; budowanie dialogu i partnerstwa młodego pokolenia Białorusinów i Polaków.

BASowiszcza jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, a wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Ogłoszone na tegoroczną edycję BASowiszcza zespoły to: Vuraj, Naviband (finalista Eurowizji 2017 z ramienia Białorusi), Stary Olsa, The Superbullz oraz Manietny Dvor. XXVIII edycja festiwalu odbędzie się w dniach 14-15 lipca 2017 r. tradycyjnie na polanie Boryk w Gródku niedaleko Białegostoku.

Białoruską scenę muzyczną reprezentować będzie Naviband, Re1ikt, Vuraj, Stary Olsa, Nagual, Akute, Daj Darogu!, The Superbullz, .K. Jak zwykle na festiwalu nie zabraknie głosu Białorusinów z Podlasia, na leśnej polanie usłyszymy Manietny Dvor oraz Ilo&Friends. W line-upie pojawi się również akcent polski: Łona i Webber & The Pimps. Gwiazdą festiwalu będzie serbski zespół Neozbiljni Pesimisti, także ukraiński zespół Vagonovozhatye.

Jako, że w założeniach Festiwalu znajduje się promocja młodych artystów zza wschodniej granicy wzorem lat poprzednich odbędzie się Konkurs Młodych Kapel, w ramach któego wystąpią: BarRokka, Leibonik, SnopSnou, Teleport – zespoły wytypowane przez jury na eliminacjach „Adboryszcza” w Mińsku na Białorusi.

Koncerty na dużej scenie to nie wszystko, w późnych godzinach nocnych zaprosimy uczestników festiwalu „na wiatę” (mała scena), gdzie, tradycyjnie już, zabrzmią sety DJ’skie.

(BL/ Foto: BI-Foto)

Przybywajcie na Boryk. Od dziś dwa dni z muzyką na festiwalu Basowiszcza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl