1°C całkowite zachmurzenie

Przyszła kolejna Jurowiecką. Będzie się budowała

Wiadomości, Przyszła kolejna Jurowiecką Będzie budowała - zdjęcie, fotografia

Ulica Jurowiecka w Białymstoku ma zostać przebudowana. Obecnie fragment od ulicy Ciepłej do ronda św. Faustyny jest bardzo zniszczony. Trwająca obok budowa apartamentów i pojawiający się tam w związku z tym ciężki sprzęt, sprawiły że nawierzchnia jest zdewastowana, a w czasie deszczu trzeba szczególnie uważać na kałuże, które skrywają dziury i wgłębienia.

Już blisko trzy lata temu władze Białegostoku zapowiadały przebudowę i remont ulicy Jurowieckiej. Chodzi o część od skrzyżowania z ulicą Ciepłą aż praktycznie do tunelu, który prowadzi na osiedle Białostoczek. Wraz z ulicą ma zostać przebudowane i zmodernizowane rondo św. Faustyny oraz część ulicy Polskiej. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ odkąd pojawiły się w tym miejscu nowe bloki mieszkaniowe, ruch jest znacznie większy i ulica w godzinach szczytu jest mocno obciążona ruchem samochodowym.

Jeszcze w 2014 roku mieliśmy pojechać przebudowaną ulicą Jurowiecką. Inwestor, który budował Galerię Jurowiecka miał na własny koszt wykonać przebudowę ulicy, aby miała po dwa pasy w dwie strony. I to udało się zrobić. Tymczasem druga część tej ulicy miała zostać sfinansowana z pieniędzy miasta, środków unijnych oraz pieniędzy inwestora, który miał wybudować Galerię Jagiellońską. Jak wiadomo, galeria ta nigdy nie powstała, a w jej miejscu wyrastają apartamenty.

- My wpisujemy się w program operacyjny „Polski Wschodniej”. My te projekty zgłaszamy, one podlegają weryfikacji i liczymy na to, że w tej obecnej perspektywie finansowej te projekty uda się zrealizować – mówił na początku 2015 roku Adam Poliński, zastępca Prezydenta Białegostoku.

To oznacza, że inwestor, który buduje apartamentowce, nie będzie dokładał się do budowy nowej ulicy. Choć zgodnie z logiką powinien. Zresztą nie tylko z logiką. Kiedy jeszcze trwały przymiarki do budowy Galerii Jagiellońskiej, inwestor, czyli Spółka Sportowa Jagiellonia, miał warunek – dorzucić się do budowy drogi. Ale kiedy zaczęto wznosić apartamenty, okazało się, że jednak nie musi. Bo charakter obiektu się zmienił z handlowego na mieszkaniowy. I dziś mamy taką sytuację, że nie mamy gruntów, nie mamy galerii, ale mamy za to dokładać co roku do prywatnej spółki sportowej i na dodatek teraz jeszcze zrzucić się na budowę nowej ulicy. Przy tym Adam Poliński przekonywał, że nie jest to bardzo korzystne dla mieszkańców, ponieważ nie będzie lewoskrętów na dwupasmówce.

- Podobne rozwiązania są na Ciołkowskiego. Droga dwupasmowa ma pewne cechy. Na przykład nie da się z niej w dowolnym miejscu skręcić w lewo. I nie da się dla każdej nieruchomości zapewnić dojazdu z głównego ciągu – tłumaczył Adam Poliński.

Taką koncepcję urzędnicy mieli przygotowaną od ponad dwóch lat, choć możliwe, że i dłużej. Teraz wygląda na to, że ta koncepcja będzie powoli realizowana. Od niedawna można już w Internecie znaleźć obwieszczenie prezydenta Białegostoku w sprawie przebudowy ulicy Jurowieckiej. To z treści tego obwieszczenia dowiadujemy się, jak ma wyglądać po przebudowie. Ale zanim ruszy przebudowa, to trzeba posiadać decyzję o pozwoleniu na budowę. Postępowanie w tej sprawie już zostało wszczęte, o czym można poczytać we wspomnianym obwieszczeniu.

„(…) w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, Departamencie Architektury zostało wszczęte postępowanie administracyjne z wniosku Prezydenta Białegostoku sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie ul. Jurowieckiej w Białymstoku na odcinku od ul. Ciepłej do ul. Poleskiej – droga gminna, w zakresie: budowy nawierzchni jezdni, chodników, zatok autobusowych, zatok parkingowych, zjazdów, sieci kanalizacji deszczowej, sieci kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, oświetlenia ulicznego, sieci kablowych(…)” – czytamy w obwieszczeniu z dnia 17 października.

Taki remont jest potrzebny bardzo pilnie. Ulica Jurowiecka jest w tej chwili w fatalnym stanie technicznym. Przy większych opadach deszczu zalega tam woda. Szczególnie intensywne opady powodują lokalne podtopienia. I występują one od momentu przebudowania fragmentu od Sienkiewicza do Ciepłej. Wcześniej – to jest do momentu remontu wspomnianego odcinka – aż tak mocno woda się tam nie zbierała. Dodatkowe uszkodzenia jezdni powstały też na skutek prac ciężkiego sprzętu przy budowie apartamentów, ale jak wiadomo, deweloper do remontu się nie dołoży. I jest to o tyle dziwne, że w innych częściach miasta, prezydent już tak łaskawy dla innych podmiotów budujących, nie był. Dla przykładu – inwestor budujący przy Ryskiej, czy przy Antoniukowskiej, musiał albo się dołożyć do inwestycji drogowej, albo wręcz zrealizować ją w całości z własnych środków. W przypadku Jurowieckiej – można powiedzieć, że nową ulicę po prostu dostanie. Dlaczego? Najkrócej można to ująć – bo tak.

Przebudowa ulicy Jurowieckiej nie obejmie remontu mocno zniszczonego tunelu. Pytaliśmy o to całkiem niedawno w urzędzie miejskim. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń. Tunel pozostanie w takim stanie, w jakim jest.

- Inwestycja polegająca na rozbudowie ul. Jurowieckiej nie obejmuje swym zakresem przebudowy ronda Św. Faustyny Kowalskiej, jak również przebudowy tunelu przy ul. Poleskiej – odpisała redakcji DDB Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W każdym razie można się spodziewać, że w przyszłym roku być może rozpocznie się remont Jurowieckiej. Jeśli zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę, o co właśnie stara się prezydent Białegostoku, to Miasto następnie będzie musiało przeprowadzić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, a później wyłonić wykonawcę remontu. Pozostaje mieć nadzieję, że po zakończeniu inwestycji, Jurowiecka już nigdy nie znajdzie się pod wodą przy większych opadach deszczu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)


Przyszła kolejna Jurowiecką. Będzie się budowała komentarze opinie

  • Taka prawda - niezalogowany 2017-11-12 17:51:28

    Po zamieszczanych artykułach w "Faktach " widać ,że tylko JEDNA osoba / redaktor/ ma odwagę pisać obiektywnie o zaistniałych zdarzeniach . W istniejących BRUKOWCACH co najwyżej możemy przeczytać o :remontach ulic ,braku oświetlenia ,wypadkach drogowych ,pożarach lub temu podobnie. Dlatego ich żywot nieuchronnie dobiega końcowi .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl