1°C bezchmurnie

Przyszły rok przyniesie Miastu Białystok nowy pomnik

Wiadomości, Przyszły przyniesie Miastu Białystok pomnik - zdjęcie, fotografia

Około 200 tys. złotych będzie kosztował pomnik, który w przyszłym roku ma stanąć na białostockiej Węglówce. Obok budowanego powoli Muzeum Pamięci Sybiru pojawić ma się pomnik poświęcony „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom”. Z wnioskiem o jego budowę już rok temu zwracał się do magistratu Związek Sybiraków.

Propozycja budowy pomnika poświęconego „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom” została zgłoszona w 2017 r. przez Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku. W intencji wnioskodawców, pomnik poświęcony „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom” ma być dowodem hołdu, uznania i wdzięczności za bohaterstwo, heroizm i poświecenie Matek Sybiraczek, które na zesłaniu w nieludzkich warunkach, broniły życia własnych dzieci, zachowując przy tym bezgraniczną wiarę w Boga i godność Polaka – patrioty.

Jednak podczas sesji Rady Miasta doszło do wymiany zdań pomiędzy radnymi, ponieważ przedstawiony projekt uchwały w tej sprawie zawierał autopoprawkę. Chodziło w niej o to, żeby pomnikiem uhonorować nie tylko polskie Matki Sybiraczki, ale także matki, obywatelki Polski, tyle że innych narodowości. Na zmianę zapisu zwrócił uwagę radny PiS – Marek Chojnowski, który pytał o autora zgłoszonej poprawki. Jak twierdził, taka zmiana nosi znamiona polonofobii.

- Z moich informacji wynika, ze od początku prac zmierzających do upamiętnienia tego wydarzenia pojawiła się tylko i wyłącznie jedna nazwa, Matek Sybiraczek – wyjaśnił radnemu Marcin Minasz pracownik urzędu miejskiego w Białymstoku.

Radny Sławomir Nazaruk zwrócił uwagę, że na Syberię wywożono kobiety różnych narodowości, choć były one obywatelkami Polski. Przypomniał radnemu Chojnowskiemu, że podobnie jak i teraz, tak i wówczas, w Polsce zamieszkiwały osoby różnych narodowości, które także w wagonach bydlęcych wbrew swojej woli, pojechały na nieludzką ziemię.

- Uważam, że nazwa pomnika bardzo dobrze pokazuje sens – Bohaterskim Matkom Sybiraczkom. W uzasadnieniu jest napisane, w końcowym akapicie, że co trzecia ofiara Golgoty Wschodu, to polska Matka Sybiraczka. Wiadomo przecież, że byli tam przedstawiciele innych narodowości. Nie kruszmy o to kopii – powiedział radny Nazaruk.

Zanim radni podnieśli ręce za budową takiego pomnika w Białymstoku, radny Wojciech Koronkiewicz pytał, czy tego rodzaju monumenty nie powinny być wznoszone z pieniędzy zebranych w zbiórkach publicznych lub ze środków z budżetu obywatelskiego – o ile taki projekt zostałby zgłoszony. W odpowiedzi od urzędników usłyszał, że budowy pomników można realizować na różne sposoby.

- Jak najbardziej mogłoby to być zadanie realizowane w ramach budżetu obywatelskiego i myślę, że udałoby się zmobilizować Związek Sybiraków do tego, aby niezbędne kroki w tym temacie podjął – wyjaśnił Marcin Minasz.

Ostatecznie radni zdecydowali, że w tym roku przeprowadzony będzie konkurs na projekt architektoniczny pomnika poświęconego „Bohaterskim Matkom Sybiraczkom". Pieniądze, jak się okazało są zabezpieczone na ten cel w kasie miasta. W przyszłym roku natomiast ma nastąpić jego budowa. Koszt pomnika szacowany jest na około 200 tys. złotych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Przyszły rok przyniesie Miastu Białystok nowy pomnik komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl