Radny Rady Miasta profanuje symbol kultu chrześcijan


Fakty Białystok
23/05/2019

Wiadomości
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej nazywany też Obrazem Czarnej Madonny, jest dla milionów Polaków szczególnym obrazem, otoczonym kultem od setek lat – zarówno wiernych kościoła katolickiego, jak i prawosławnego. Jest też szczególnie czczony poza granicami naszego kraju. I właśnie ten obraz posłużył radnemu Maciejowi Biernackiemu, do niedawna jeszcze członkowi Platformy Obywatelskiej, do zakpienia z uczuć ludzi wierzących.

Trudno powiedzieć, co radny Biernacki miał na myśli posługując się grafiką, która w oczach wiernych, a nawet i sporej części osób niewierzących, profanuje otoczony szczególnym kultem Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. We wpisach i komentarzach, jakie można poczytać pod grafiką, nie mówi bowiem o powodach zamieszczenia takiej grafiki na swoim profilu społecznościowym na Facebooku. Z treści komentarzy można się jednak domyślić, że chodzi o jakieś mentalne wsparcie kobiety, która została zatrzymana przez Policję, właśnie za to, że miała profanować wizerunek obrazu otoczonego szczególnym kultem.

Po pierwsze: wg. mnie taka przeróbka nie jest obrazą. Po drugie wparowanie do kogoś domu o 6:00 rano z powodu obrazy uczuć religijnych to gruba przesada. A to trochę miksu klasyki ;) obraża ? Jutro mam się spodziewać policji ?” – napisał radny Maciej Biernacki w komentarzu pod grafiką – po tym, gdy jeden z internautów zwrócił mu uwagę, że profanowanie symboli religijnych nie powinno mieć miejsca.

Wiara to zbyt ważna kwestia dla ludzi, szczególnie w naszym kraju. Jak ktoś nie wierzy, to ma do tego prawo, lecz nie ma prawa do profanacji symboli religijnych i obrażania wartości, które wyznaje ktokolwiek, a w szczególności większość społeczeństwa” – napisał radnemu w komentarzu internauta, na co radny Biernacki zareagował, jak cytowaliśmy powyżej.

Co ciekawe, taki sprofanowany wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej w oczach osób wierzących, jak i sporej części osób niewierzących, przypadł do gustu najwyraźniej innemu radnemu, konkretnie z Platformy Obywatelskiej – Andrzejowi Perkowskiemu. Skomentował on pod grafiką:

Pieknie w tych kolorach” – który to komentarz radny Biernacki polubił.

Oryginalny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej znajduje się w najważniejszym miejscu katolickiego kultu religijnego w Polsce – na Jasnej Górze w Częstochowie. Od wieków opiekę nad nim sprawują księża paulini. Do dziś nie jest znany autor, który namalował ten obraz, ale postać Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus jest otoczona szczególnym kultem jeszcze od XII wieku. Część osób przypisuje autorstwo malarskie św. Łukaszowi Ewangeliście, który miał go namalować na deskach stołu w domu Maryi w Jerozolimie.

Niezależnie od autora, warto przypomnieć, że przed tym obrazem modlili się polscy królowie, między innymi – Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Stefan Batory czy Jan III Sobieski. Ale to nie tylko polscy katolicy czcili wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Kopia tego cudownego obrazu znajduje się również w Soborze Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Petersburgu, gdzie trafiła przekazana jako dar przeora klasztoru na Jasnej Górze dla generała rosyjskiego jeszcze na początku XIX wieku. W kościele prawosławnym, jak wspomnieliśmy, również wizerunek z tego obrazu jest czczony w czasie Święta Częstochowskiej Ikony Matki Bożej – dwa razy w roku, w marcu oraz w sierpniu. Dodamy również, że obraz ten jest otoczony szczególnym kultem poza granicami naszego kraju, między innymi we Francji, na Węgrzech, w Niemczech, w Austrii, na Słowacji czy w końcu i we wspomnianej Rosji.

Być może radny Biernacki nie jest świadomy, że są potwierdzone cuda uzdrowienia w wyniku orędownictwa Matki Bożej za pośrednictwem Cudownego Obrazu. Ale także i tego, że obraz ten dla milionów Polaków jest szczególnym wizerunkiem, którego bronili przez wieki. Obraz z Jasnej Góry przetrwał wieki, mimo prób jego zniszczenia, po próby profanacji i kradzieży. Dodamy w tym miejscu jeszcze, że przed tym obrazem powierzany był los Polski i Polaków przez polskich królów zarówno w czasach wojen i pokoju. Przed tym obrazem również zwracano się w modlitwach do Matki Bożej, jako królowej Polski, w tym robili to także polscy królowie.

Radny Maciej Biernacki publicznie nie krył nigdy specjalnie, że jest osobą niewierzącą, do czego ma oczywiście prawo. Jednak posługiwanie się sprofanowanym wizerunkiem, otoczonym na dodatek szczególnym kultem religijnym, to dość słaby argument w debacie publicznej odnośnie zatrzymania kobiety, która robiła to samo, co zrobił i radny Biernacki.

Dobranoc, muszę się wyspać no bo wiecie... policja o 6:00 zapuka” – zakończył dyskusję z internautami radny Biernacki na swoim profilu społecznościowym.

Ocena zachowania radnego Macieja Biernackiego niech spoczywa na osobach, które oddały na niego głos w ostatnich wyborach samorządowych, jak i tych, które wybrały sobie innych przedstawicieli do Rady Miasta. Faktem zaś jest, że dla milionów Polaków pokazywanie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w taki sposób, jak widać to na grafice zamieszczonej powyżej, a widocznej na profilu społecznościowym radnego na Facebooku, jest niczym innym jak profanacją symboli religijnych.

(Agnieszka Siewiereniuk -Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z Facebooka)

 

Nasz komentarz

Ateistą można być i owszem, ale to jeszcze nie znaczy, że można kpić z kultu innych ludzi. A jeśli radny Biernacki jest taki mocno nowoczesny i potrafi profanować symbole kultu chrześcijan, bo nie tylko katolików, czekamy aż sprofanuje symbole także i innych religii, w tym na przykład muzułmańskiej czy żydowskiej. Ciekawe czy wtedy też będzie taki odważny i podejmie się przeróbki lub udostępni podobną grafikę z tęczowym Mahometem, albo Tęczową ścianą płaczu? Jesteśmy też ciekawi jak szybko zareaguje wówczas na to administracja Facebooka? Przecież to „tylko tęcza”… prawda radny Biernacki?

(Agnieszka Siewiereniuk -Maciorowska)

 
Radny Rady Miasta profanuje symbol kultu chrześcijan - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Wiadomości


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu