9°C lekkie zachmurzenie

Rodzina 500 plus. Na Podlasiu korzysta z niego ponad 76 tys. rodzin

Wiadomości, Rodzina Podlasiu korzysta niego ponad rodzin - zdjęcie, fotografia

Wojewoda podlaski z końcem marca podsumował dwa lata działania Programu Rodzina 500 plus. Już wiadomo, że rządowy program wspierający finansowo polskie rodziny dość mocno pomógł w ograniczaniu ubóstwa wśród dzieci.

W dniu 1 kwietnia miną dwa lata od momentu uruchomienia przez rząd programu wspierającego finansowo polskie rodziny. Na Podlasiu z rządowego wsparcia korzysta ponad 76 tysięcy rodzin. Na konferencji prasowej podsumowującej dwa lata funkcjonowania programu, wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski zapewnił, że program realizuje trzy podstawowe cele, a najważniejszy to inwestycja w kapitał ludzki, w polską rodzinę.

- Wprowadzenie tego programu wzmocniło w sposób istotny polskie rodziny. Ta ilość osób korzystających w skali kraju z tego świadczenia jest ogromna. Bo to jest rzesza osób skupiających się na liczbie 3 milionów 684 tys. osób, czyli tyle dzieci jest objętych tą opieką. Nie sprawdziły się takie przypuszczenia, że ta pomoc nie będzie kierowana na to wsparcie najmłodszych członków rodzin – wyjaśnił wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski.

Z danych posiadanych przez ministerstwo i urzędy wojewódzkie wynika, że w skali kraju, rodzin, które zamiast pieniędzy na dzieci otrzymują pomoc rzeczową, jest bardzo niewiele. Jest to niespełna promil – jak podawał wojewoda podlaski. Wiadomo także, iż rodzice w pierwszej kolejności za pieniądze z programu rządowego, kupowali dzieciom przede wszystkim odzież, obuwie, pomoce naukowe, albo opłacali dodatkowe zajęcia. Teraz sytuacja się nieco zmieniła, choć nadal świadczenia są dużym wsparciem przeznaczanym na przedmioty codziennego użytku.

- Duża część tych pieniędzy była przeznaczona na wspólne spędzanie czasu, takich jak wspólny wypoczynek letni i zimowy. A z drugiej strony wspólne spędzanie czasu w innych formach. To jest zgodne z tym, jakie były oczekiwania ustawodawcy, aby te polskie rodziny wzmocnić – dodał wojewoda Paszkowski.

Drugim elementem programu rządowego było prowadzenie polityki, która przyczynia się do większej liczby narodzin w Polsce. W naszym województwie wskaźnik wzrósł do poziomu 1,36%. Zmniejszyła się też skala ubóstwa wśród rodzin z dziećmi przez wypłacane świadczenia. Do podlaskich rodzin trafiło już 1,39 mld zł.

W gminach wiejskich wsparciem z programu "Rodzina 500 plus" objętych jest 66 procent wszystkich dzieci do 18 roku życia. Dla porównania w miastach wskaźnik ten wynosi 52 procent.

W całej Polsce świadczenia w ramach programu 500 plus otrzymuje ponad 3,5 mln dzieci. Warto także dodać, że podobne świadczenia, są wypłacane rodzinom niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Są one zróżnicowane kwotowo, w zależności od zamożności danego kraju.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: PUW)

Rodzina 500 plus. Na Podlasiu korzysta z niego ponad 76 tys. rodzin komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl