2°C słabe opady deszczu

Rowerowy Białystok: Mamy więcej wypadków z udziałem rowerzystów

Styl Życia, Rowerowy Białystok więcej wypadków udziałem rowerzystów - zdjęcie, fotografia

Rowerowy Białystok udostępnił raport na temat bezpieczeństwa rowerzystów w Białymstoku. Co z niego wynika?

Przede wszystkim wypadków z udziałem rowerzystów jest o wiele więcej niż 10 lat temu. Liczba zdarzeń w ostatnich trzech latach maleje, ale liczba rannych w wypadkach z udziałem rowerzystów jest już cztery razy większa niż w 2007 roku.

Głównym problemem jest infrastruktura. Coraz więcej wypadków ma miejsce na drogach i przejazdach rowerowych, które teoretycznie powinny być bezpieczniejsze dla rowerzystów niż jazda po jezdni. Tymczasem brak widoczności i zła sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach ze ścieżkami rowerowymi zbiera swoje żniwo – na rekordowo niebezpiecznym skrzyżowaniu Zwierzynieckiej, Kopernika i Wiejskiej wypadek z udziałem rowerzysty ma miejsce średnio co dwa miesiące.

O ile edukacja rowerzystów zdaje się przynosić skutki (sprawcami zdarzeń z udziałem rowerzystów już tylko w ok. 1/3 są sami rowerzyści), to należy skupić się na szkoleniu kierowców, dla których zarówno infrastruktura rowerowa jak i zwiększony ruch rowerzystów jest nowością.

Mimo że rowerzyści nie stanowią największego zagrożenia dla pieszych na chodnikach, konieczne jest lepsze separowanie ruchu rowerowego od pieszego. Zwiększony ruch rowerzystów na chodnikach świadczy również o tym, że istniejące drogi dla rowerów nie są dostatecznie zintegrowane z istniejącą siecią drogową. Brak zjazdów na jezdnie, lokalizacja stojaków i wypożyczalni rowerów na chodnikach oraz brak dojazdu z dróg dla rowerów na ulice poprzeczne zniechęcają z korzystania z jezdni w przypadku braku infrastruktury rowerowej.

Cały raport jest dostępny tutaj: http://rowerowybialystok.pl/art/bezpieczenstwo-rowerzystow-w-bialymstoku-raport.

(Karol Mocniak/ Rowerowy Białystok/ Foto: sxc.hu)

Rowerowy Białystok: Mamy więcej wypadków z udziałem rowerzystów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl