28°C lekkie zachmurzenie

Rozbitki i niedobitki będą znikać z przestrzeni

Moto, Rozbitki niedobitki będą znikać przestrzeni - zdjęcie, fotografia

Straż Miejska podejmuje działania zmierzające do usuwania starych, porzuconych na terenie miasta samochodów. W 2017 roku z dróg publicznych strażnicy usunęli już 12 aut. W tym czasie przeprowadzili też 30 postępowań w sprawie pojazdów nieprzekazanych do recyklingu.

Zdarza się, że stare, nieużywane auta zalegają w przestrzeni miejskiej. Nie tylko szpecą, ale też zajmują miejsca parkingowe. Zgodnie z przepisami strażnicy mogą usuwać z dróg publicznych pojazdy nieposiadające tablic rejestracyjnych lub takie, których stan wskazuje na uszkodzenie. Natomiast w przypadku auta porzuconego poza drogą publiczną straż nie może zarządzić jego usunięcia. Ma jednak możliwość przeprowadzenia postępowania dotyczącego ukarania właściciela auta wycofanego z eksploatacji, a nieprzekazanego do recyklingu. Podlega to karze grzywny. Straż Miejska w takiej sytuacji wystawia mandat (do 500 zł) lub kieruje sprawę do sądu. 

Uwalnianie przestrzeni miejskiej od samochodowych wraków jest ważne nie tylko z powodów estetycznych. W mieście każde miejsce parkingowe jest potrzebne, nie może być tak, że zniszczone, nieużywane auta stale zajmują miejsce niezbędne dla aktywnych użytkowników samochodów – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Trzeba pamiętać, że działania interwencyjne podejmowane przez Straż Miejską są rozciągnięte w czasie. Zarówno wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu, jak i ukaranie za nieprzekazanie auta do recyklingu poprzedzają liczne czynności – m.in. ustalenie właściciela, nawiązanie z nim kontaktu, zobowiązanie go do usunięcia pojazdu we własnym zakresie lub doprowadzenie do stanu używalności.

(Źródło: bialystok.pl/ oprac. Kalina/ Foto: K.)

Rozbitki i niedobitki będą znikać z przestrzeni komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl