9°C lekkie zachmurzenie

Sprawdź swoje punkty po wakacjach zanim dowiesz się, ile kosztuje ich zdobycie

Moto, Sprawdź swoje punkty wakacjach zanim dowiesz kosztuje zdobycie - zdjęcie, fotografia

Na stronie obywatel.gov.pl można sprawdzić liczbę punktów karnych – przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. I zachęca, by po wakacyjnych podróżach sprawdzić swoje konto.

- Wakacje 2018 za nami. Ile Was kosztowały? Nie chodzi o cenę wczasów, a o liczbę punktów karnych, które zarobiliście latem. Oby jak najmniej! Sprawdźcie to za darmo i przez Internet – podpowiada resort cyfryzacji w komunikacie.

Jak zaznacza, z usługi mogą skorzystać tylko internauci posiadający tzw. Profil Zaufany. Ale można go założyć bez wychodzenia z domu: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

- Profil Zaufany pozwala potwierdzić Twoją tożsamość w sieci. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod Ciebie podszyć – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji. – Możesz sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie ma szans, by sprawdzić, ile punktów ma ktoś inny – zaznacza resort.

Żeby sprawdzić konto kierowcy, wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl, kliknąć przycisk „Sprawdź swoje punkty karne” i zalogować się do Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu system przeniesie użytkownika z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl.

- Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu. Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz – podkreśla ministerstwo w komunikacie.

Jak wyjaśnia, taki wydruk ma jednak charakter tylko informacyjny — nie jest to dokument urzędowy.

- Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (np. jako dowód w sprawie). Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji – wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Baza danych jest aktualizowana raz dziennie. Dlatego w razie wątpliwości warto sprawdzić swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.

(Źródło: www.kurier.pap.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: Flickr.com/ Karolina Kabat)

Sprawdź swoje punkty po wakacjach zanim dowiesz się, ile kosztuje ich zdobycie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl