1°C całkowite zachmurzenie

Sprzątaj liście z posesji. To twój obowiązek

Wiadomości, Sprzątaj liście posesji twój obowiązek - zdjęcie, fotografia

Na ulicach, chodnikach i jezdni zalega już dużo liści. W tej chwili spada ich coraz więcej. Przypominamy wszystkim właścicielom posesji, że sprzątanie liści jest obowiązkiem takim samym jak odśnieżanie zimą.

Gdyby było cieplej i świeciło więcej słońca, jesień mieniłaby się najpiękniejszymi kolorami. Jednak jest tak, że słońca nam brakuje, jest mglisto i zamiast pięknych kolorów mamy masę zwiędłych liści, które zamieniają się błyskawicznie w brudną papkę. Dlatego też widać służby sprzątające, które starają się zebrać opadłe liście. Potrwa to zapewne jeszcze jakiś czas, zanim drzewa zostaną zupełnie „gołe”.

Trzeba pamiętać, że sprzątanie liści nie należy tylko do miejskich służb czy osób sprzątających blokowiska poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych. Właściciel każdej posesji jest zobowiązany do utrzymywania jej w czystości. Zatem także ciąży na nim obowiązek sprzątania liści. Na dodatek właściciele prywatnych posesji mają obowiązek sprzątać chodniki gminne, które przylegają bezpośrednio do ich nieruchomości. O tym niektórzy zapominają.

Z tego względu lepiej zadbać o porządek zanim do domu zapukają strażnicy miejscy. Jeśli ktoś będzie się uchylać od obowiązku utrzymywania posesji w czystości i porządku, grozi mu kara grzywny. Straż Miejska może w takim wypadku wręczyć mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Taka lub nawet większa kara może spotkać te osoby, które zdecydują się palić na swojej posesji opadłe i zgrabione liście. Jest to zakazane. Liście należy spakować i przekazać firmie odbierającej odpady.

Trzeba jeszcze koniecznie wiedzieć, dlaczego ważne jest sprzątanie opadłych liści z chodników przylegających do posesji. Otóż, jeśli dojdzie do wypadku, na przykład ktoś się poślizgnie na mokrych lub zwiędłych liściach i dozna obrażeń, to właściciel posesji będzie odpowiadał za ten stan rzeczy. Jeśli sprawa trafi do sądu, może być zasądzone odszkodowanie za wypadek. Z tego względu należy dbać o swoją posesję i chodniki gminne przylegające bezpośrednio do nieruchomości.

Od sprzątania liści obok własnej posesji zwolnić może tylko jedna rzecz. Nie muszą ani sprzątać liści, ani odśnieżać ci właściciele nieruchomości, którzy mają ją oddzieloną pasem zieleni lub urządzono na niej ogólnodostępne miejsca do parkowania albo przystanek autobusowy.

(Cezarion/ Foto: BI-Foto)

Sprzątaj liście z posesji. To twój obowiązek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl