15°C rozproszone chmury

Statystyki wyglądają lepiej jeśli spojrzymy na liczbę wypadków na przejazdach kolejowych

Moto, Statystyki wyglądają lepiej jeśli spojrzymy liczbę wypadków przejazdach kolejowych - zdjęcie, fotografia

Rok 2016 był kolejnym, w którym odnotowano w Polsce zmniejszenie liczby wypadków na kolei – poinformował właśnie Urząd Transportu Kolejowego (UTK). To dobre wiadomości, z których ucieszą się miłośnicy podróżowania koleją.

Podróż koleją jest znacznie bezpieczniejsza od podróży samochodem. W zeszłym roku liczba wypadków spadła o 8,9 proc. – do 581 z 638 w 2015 r. Z kolei liczba ofiar tych wypadków spadła w 2016 r. do 263 – z 321 rok wcześniej, a ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 1 procent, do 169 – z 228 w 2015 r. Stało się tak, mimo, że – jak podkreśla Urząd Transportu Kolejowego – ruch kolejowy w ubiegłym roku wzrósł.

- Rok 2016 należy ocenić pozytywnie w kontekście bezpieczeństwa. Nie można jednak zapominać, że bezpieczeństwo jest pochodną jakości w transporcie kolejowym, a ta jakość tworzona jest codzienną pracą i zaangażowaniem wszystkich osób związanych z transportem kolejowym – powiedział Ignacy Góra, prezes UTK.

Niestety, jak informuje urząd, ciągle dochodzi do wielu wypadków na przejazdach i przejściach kolejowych. W 2016 r. było ich aż 212, w których 41 osób poniosło śmierć, a 39 zostało ciężko rannych. To między innymi dlatego policja wspólnie ze strażą ochrony kolei co jakiś czas organizuje akcje pod hasłem „Przejazd”. W ich trakcie szczególnie uczula kierujących, by baczniej zwracali uwagę na znaki i sygnały ostrzegawcze. Auto osobowe nie ma żadnych szans w zderzeniu z rozpędzonymi i ciężkim pociągiem. Znak stop przed przejazdem kolejowym nakazuje bezwzględne zatrzymanie się. Ale wielu kierowców wciąż do tego się nie stosuje, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie.

Urząd Transportu Kolejowego przypomina też, że od ubiegłego roku zdarzenia na bocznicach kolejowych są wliczane do ogólnej liczby zdarzeń. W ubiegłym roku wzrósł poziom zgłoszeń incydentów kolejowych, czyli zdarzeń o najmniejszych konsekwencjach, które w poprzednich latach były mocno niedoszacowane. Dlatego w 2016 roku zarejestrowano 837 incydentów, czyli o ponad 65 proc. więcej niż w roku poprzednim.

(Źródło: www.kurier.pap.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: podlaska.policja.gov.pl)

Statystyki wyglądają lepiej jeśli spojrzymy na liczbę wypadków na przejazdach kolejowych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl