21°C rozproszone chmury

Stolica Podlasia jednym z najbardziej zaludnionych miast w Polsce

Wiadomości, Stolica Podlasia jednym najbardziej zaludnionych miast Polsce - zdjęcie, fotografia

Najgęściej zaludnioną gminą miejsko-wiejską pozostaje Wołomin w woj. mazowieckim (840 osób na km2). W grupie gmin wiejskich największa wartość wskaźnika przypada na Andrespol w woj. łódzkim (580 osób na km2), Buczkowice w woj. śląskim (573) i Ksawerów w woj. łódzkim (565). Białystok natomiast znajduje się w czołówce spośród wszystkich najbardziej zaludnionych miast w Polsce.

Średnio najmniej osób (poniżej 10) zamieszkuje na 1 km2 w sześciu gminach. W tej grupie jedna jednostka – Nowe Warpno (woj. zachodniopomorskie) ma charakter miejsko-wiejski, pozostałe to gminy wiejskie. Spośród nich gmina Lutowiska w woj. podkarpackim ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju (4 osoby na km2).

Najgęściej zaludnionym powiatem pozostaje powiat pruszkowski w woj. mazowieckim (656 osób na km2), następny jest pow. wodzisławski w woj. śląskim (551 osób na km2). Kolejne powiaty mające gęstość zaludnienia wyższą niż 400 osób na km2 to: mikołowski i będziński, które także są położone w woj. śląskim.

W pow. bieszczadzkim (woj. podkarpackie) występuje najmniejsza gęstość zaludnienia wynosząca 19 osób na km2. Następne w kolejności powiaty mające gęstość zaludnienia mniejszą niż 30 osób na km2 znajdują się akurat w województwie podlaskim. To powiaty: sejneński, suwalski i hajnowski (odpowiednio 24, 27, 27 osób na km2).

Miasto na prawach powiatu z najwyższą gęstością zaludnienia to Świętochłowice w woj. śląskim (3 805 osób na km2). Kolejne są: m.st. Warszawa w woj. mazowieckim (3 391) oraz Chorzów (3 291), także należący do woj. śląskiego. Ale co ciekawe Białystok znajduje się w ścisłej czołówce najgęściej zaludnionych miast w całej Polsce. W naszym mieście przypada aż 2 904 osób na kilometr kwadratowy.

Najmniej osób (poniżej 1000) przypada na 1 km2 w dziesięciu miastach na prawach powiatu, z których cztery: Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Rybnik i Żory są położone w woj. śląskim. Miastem na prawach powiatu o najniższej gęstości zaludnienia jest Świnoujście w woj. zachodniopomorskim (208 osób na km2).

Regionem o najwyższej wartości wskaźnika pozostaje woj. śląskie (370 osób na km2), kolejne są województwa: małopolskie (223) oraz mazowieckie (151). Najniższa gęstość zaludnienia (po 59 osób na km2) występuje w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim. Być może tego nie odczuwamy na co dzień, ale wato zdawać sobie sprawę z tego co się dzieje w Białymstoku. Spośród wszystkich miast naszego regionu, to właśnie stolica Podlasia odznacza się dużą ilością osób zamieszkujących na przestrzeni jednego kilometra.

(Źródło: www.kurier.pap.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: BI-Foto)

Stolica Podlasia jednym z najbardziej zaludnionych miast w Polsce komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się