7°C całkowite zachmurzenie

Studenci z Politechniki Białostockiej w finale konkursu ABB IT Challenge

Kiedy: 2017-05-30 , godzina: 14:25

Studenci z Politechniki Białostockiej w finale konkursu ABB IT Challenge

Dwie drużyny z Białegostoku dostały się do ostatniego etapu ogólnopolskiego konkursu technologicznego ABB IT Challenge. Aplikacja umożliwiająca komunikację osób niesłyszących z otoczeniem oraz narzędzie do pozostawiania wiadomości w dowolnym miejscu zostały docenione przez jury 10. edycji konkursu.

Zespół Besos, w skład którego wchodzą: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz i Michał Jaszczuk opracował innowacyjne narzędzie, którego zadaniem jest przekazywanie wiadomości-przypominajek. W odróżnieniu od innych tego rodzaju urządzeń, przekazuje ono zostawioną wiadomość dopiero wtedy, gdy użytkownik znajduje się bezpośrednio obok niego.

Drugą drużyną z Politechniki Białostockiej, która powalczy o główną nagrodę, jest zespół Confee, reprezentowany przez: Sławomira Grycuka, Ewelinę Antoniuk i Pawła Antoniuka. Opracowana przez nich aplikacja ma umożliwić komunikację osób niesłyszących z otoczeniem przy użyciu urządzenia, na przykład typu Kinect. Swój projekt kierujemy do osób niesłyszących (370 mln na świecie i około 400 tys. w Polsce), ich pracodawców oraz wszystkich, którzy mają z nimi kontakt. Zaletą naszego rozwiązania jest to, że może ono tłumaczyć język migowy na tekst oraz mowę i odwrotnie – dodają przedstawiciele zespołu Confee.

Zwycięzców poznamy już 30 maja

Wielki finał konkursu ABB IT Challenge, podczas którego studenci zaprezentują przygotowane projekty odbędzie się już 30 maja w Krakowie w siedzibie firmy ABB. Członkowie jury będą oceniać jakość przygotowanej prezentacji konkursowej, aspekt technologiczny projektu i jego funkcjonalność, plan marketingowy oraz poprawność odpowiedzi na zadawane pytania. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, otrzyma 25 tysięcy złotych.

Poza główną nagrodą pieniężną na finalistów czekają też atrakcyjne gadżety. Członkowie drużyny, która zajmie drugie miejsce, otrzymają iPady Air 2. Do trzeciego zespołu trafią iPady mini 4, a dla zdobywców czwartego i piątego miejsca organizatorzy ufundowali Google Chromecast II.

Integracja studenckiej społeczności IT

Konkurs ABB IT Challenge jest organizowany już po raz dziesiąty i co roku angażuje pasjonatów nowych technologii do tworzenia własnych rozwiązań. Dajemy studentom szansę do sprawdzenia swoich umiejętności w środowisku biznesowym. Pokazujemy, że praca w IT to nie tylko tworzenie kodu, ale też nawiązywanie relacji w zespole, odpowiedni podział zadań, czy umiejętność sprzedawania swoich pomysłów. Chcemy, aby konkurs rozwijał nie tylko kompetencje techniczne, ale był też okazją do networkingu i integracji. O tym, że udało nam się stworzyć społeczność miłośników IT, dla których inicjatywa jest przede wszystkim dobrą zabawą, świadczy to, że mamy uczestników, którzy wracają do nas w kolejnych edycjach z nowymi pomysłami – mówi Robert Banet, koordynator ABB IT Challenge.

Pełna lista finalistów ABB IT Challenge 2017:

Zespół AGH Robotics (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Zespół Besos (Politechnika Białostocka)

Zespół Confee (Politechnika Białostocka)

Zespół HomU (Politechnika Łódzka)

Zespół Nonsmokers (Politechnika Łódzka)

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

 

 

 

 

Studenci z Politechniki Białostockiej w finale konkursu ABB IT Challenge komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl