25°C lekkie zachmurzenie

Trzeba wziąć w obronę mieszkańców Białegostoku. Dość szkalowania

Wiadomości, Trzeba wziąć obronę mieszkańców Białegostoku Dość szkalowania - zdjęcie, fotografia

Radni przyjęli stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia mieszkańców Białegostoku. Ale nie wszyscy chcieli o tym mówić, zanim jeszcze doszło do głosowania. Część radnych Platformy Obywatelskiej i Komitetu Tadeusza Truskoalskiego wolałaby nie rozdmuchiwać sprawy wizerunku Białegostoku jako polskiej stolicy rasizmu i ksenofobii. Tak bowiem ocenia przyjmowanie stanowiska Rady Miasta.

Stanowisko przyjęte na poniedziałkowej sesji Rady Miasta jest konsekwencją wielokrotnego wskazywania na Białystok jako polską stolicę rasizmu i ksenofobii przez media ogólnopolskie. Ostatnim razem zrobiła to stacja TVN publikując pod koniec stycznia tego roku materiał, który zdaniem zarówno władz Białegostoku, jak i radnych miejskich, był nieobiektywny, nierzetelny, a nawet kłamliwy. Zresztą podobnie oceniło ten materiał wielu mieszkańców Białegostoku.

„(…) Oczekujemy od Prezydenta Miasta Białegostoku podjęcia niezbędnych kroków prawnych w celu wyegzekwowania od stacji TVN 24 należytego sprostowania opublikowanego materiału, jak również zadośćuczynienia mieszkańcom Białegostoku” – odczytał we fragmencie stanowiska Rady Miasta radny Henryk Dębowski, szef klubu radnych PiS.

To zresztą klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył projekt uchwały w sprawie przyjęcia takiego stanowiska. Niechętni temu byli radni Platformy Obywatelskiej, ale i radny Wojciech Koronkiewicz. Ich koronnym argumentem było zakończenie dyskusji na ten temat. A właściwie nie drążenie więcej tematu pomawiania Białegostoku, bo to tylko ma przeciągać negatywne komentarze w mediach i dalsze dyskusje nad tym, co się w naszym mieście działo kilka lat wcześniej. Radny Biernacki podkreślał nawet, że przecież mieliśmy niechlubne zdarzenia i nie powinniśmy się od nich odcinać.

- Ja się zgodzę, że ten materiał był bardzo słaby i dość krzywdzący, bo posługiwał się dość wieloma ogólnikami. Ale nie widzę większego sensu byśmy im jeszcze dorzucali paliwa do kotła, który nazywa się nietolerancyjny Białystok. Dojdzie po prostu jeszcze jeden argument do tego, by jeszcze raz o tym napisać, by jeszcze coś o tym powiedzieć, by jeszcze o tym porozmawiać – powiedział z mównicy radny i szef klubu Platformy Obywatelskiej, Maciej Biernacki.

- Zgadzam się w pełni z radnym Biernackim. Im dłużej o tym mówimy, tym bardziej zapada to w pamięć – dodał radny Wojciech Koronkiewicz.

Radni jednak zdecydowali się przyjąć stanowisko, w którym skrytykowali osoby i podmioty niesprawiedliwie lub niesłusznie pomawiające Białystok i jego mieszkańców. Do wykonania tego stanowiska został wezwany prezydent Białegostoku, który jak się okazało, podjął już stosowne działania przeciwko stacji TVN. Radni dowiedzieli się podczas sesji, że przygotowywany jest pozew sądowy, ponieważ stacja nie zdecydowała się na sprostowanie podanych przez siebie treści w styczniowym materiale.

O sprawie pozwu, a także o tym, jak wyglądała debata odnośnie stanowiska Rady Miasta, poinformujemy jutro w obszerniejszym materiale. Dodamy tylko, że w obronie mieszkańców stanęli wszyscy radni Prawa i Sprawiedliwości, finalnie też radny Wojciech Koronkiewicz i nieoczekiwanie jedyny radny Platformy Obywatelskiej – Włodzimierz Kusak. Pozostali jego koledzy klubowi, a także radni prezydenccy wstrzymali się w tej sprawie od głosu, więc nie głosowali za stanowiskiem obrony dobrego imienia mieszkańców naszego miasta.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Trzeba wziąć w obronę mieszkańców Białegostoku. Dość szkalowania komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl