25°C lekkie zachmurzenie

W Augustowie płatna strefa parkowania zniknęła do wakacji

Moto, Augustowie płatna strefa parkowania zniknęła wakacji - zdjęcie, fotografia

Można parkować wszędzie bez żadnych opłat. Od minionej soboty w Augustowie nie ma już płatnej strefy parkowania. Radni zdecydowali, że samorząd nie będzie pobierać opłat od kierowców. Jednak tak cały czas nie będzie. W sezonie wakacyjnym strefa ma ponownie wrócić.

Z dniem 30 września płatna strefa parkowania w Augustowie przestała obowiązywać. Radni zdecydowali się podjąć uchwałę, która pozwala parkować mieszkańcom i przyjezdnym gdzie chcą i kiedy chcą bez żadnych opłat. Strefa działała nieco ponad trzy lata, ale miała też swój ogólnopolski epizod. W ubiegłym roku na przykład Naczelny Sąd Administracyjny musiał unieważnić część uchwały miejskich radnych z Augustowa, którzy zdecydowali, że mieszkańcy za parkowanie zapłacą nie tylko w zwykłe dni robocze, ale również w soboty. Bo soboty radni wskazali także jako dni robocze. Był to przez jakiś czas temat, który rozgrzewał media ogólnopolskie.

Sąd nie podzielił tego stanowiska i uznał, że pobieranie opłat w płatnej strefie parkowania w soboty jest niezgodne z prawem. Ale od minionej soboty, 30 września, o pobieraniu opłat w ogóle nie ma mowy. Z tym, że nie będzie trwało to w nieskończoność. Już za kilka miesięcy radni kolejny raz będą podejmować uchwałę w sprawie opłat za parkowanie i ma ona dotyczyć wyłącznie okresu wakacyjnego, w którym panuje wzmożony ruch turystyczny i miejsca brakuje dosłownie wszędzie.

- Wymuszenie rotacji parkujących pojazdów ma decydujące znaczenie w okresie letnim, kiedy występuje duże natężenie ruchu. Po zakończeniu sezonu turystycznego istnienie strefy ma dużo mniejsze znaczenie. Niejednokrotnie pojawiały się głosy o potrzebie ograniczenia funkcjonowania strefy poza sezonem wakacyjnym, dlatego też mając na uwadze sugestie i wnioski mieszkańców, radni podjęli Uchwałę o likwidacji strefy. Parkometry zostają na ulicach, jednakże zostaną zabezpieczone i wyłączone z użytkowania. O terminie ponownego uruchomienia strefy będziemy informować – podaje na swojej stronie internetowej augustowski ratusz.

Na razie nie wiadomo jakie będą stawki opłat za parkowanie w sezonie wakacyjnym, a możliwe, że nawet szerszym – letnim. Turyści bowiem zaczynają zjeżdżać do Augustowa już nawet pod koniec kwietnia, a w maju bywa dość ciasno. Jest to związane z rozpoczęciem okresu żeglarskiego.

Przypominamy także, że dotychczas w okresie letnim opłaty za parkowanie w płatnej strefie parkowania w Augustowie były dwukrotnie wyższe niż poza sezonem turystycznym. Aktualnie można parkować już bez żadnych opłat, choć niektórych mieszkańców jeszcze mylić mogą pozostawione przy ulicy parkomaty.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

W Augustowie płatna strefa parkowania zniknęła do wakacji komentarze opinie

  • gość 2017-10-30 14:24:01

    Ja się wolę nie bawić w żadne strefy i inne wydzielone obszary, które są zawsze kłopotliwe prawnie. Preferuję sytuacje, gdy wszystko jest jasne, sensowne i zrozumiałe, opłata zawsze stała, miejsce zawsze jednolite, zasady niezmienne i oczywiście właściciel konkretny, niewystępujący jako instytucja publiczna, ale podmiot prywatny. Dlatego też parkuję na http://fortparking.pl/ w rodzinnym Modlinie i jestem bardzo zadowolony.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl