9°C lekkie zachmurzenie

W Parku Branickich odrestaurowano rzeźby Herkulesa

Co, gdzie, kiedy?, Parku Branickich odrestaurowano rzeźby Herkulesa - zdjęcie, fotografia

Zakończyła się konserwacja XVIII wiecznych rzeźb Herkulesa w ramach projektu realizowanego przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku „Spacer w Przeszłość”. Od teraz można się cieszyć ich nowym wyglądem.

Rzeźby: Herkulesa walczącego ze smokiem Ladonem oraz Herkulesa walczącego z siedmiogłową hydrą lernejską powstały w połowie XVIII wieku na zlecenie Jana Klemensa Branickiego. Wykonał je Jan Chryzostom Redler, twórca wielu zespołów figuralnych i ornamentalnych w Warszawie, Białymstoku, Radzyniu Podlaskim.

Konserwację rzeźb i muru Pałacu Branickich wykonała firma „RESTAURO” Sp. z o.o. Pracowania konserwacji architektury, malarstwa i rzeźby z Torunia.

Spacer w przeszłość – konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Pałacu Branickich w Białymstoku, realizowanego z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (PO RWP), oś priorytetowa VIII: Infrastruktura Dla Usług Użyteczności Publicznej działanie 8.3 Ochrona dziedzictwa kulturowego.

Cel głównym projektu jest wzrost efektywności wykorzystania posiadanych zasobów dziedzictwa kulturowego Pałacu Branickich w Białymstoku poprzez konserwację zabytkowych rzeźb i malowideł, odrestaurowanie najcenniejszych pomieszczeń oraz udostępnienie dla zwiedzających nowych przestrzeni Pałacu w ramach planowanej ścieżki historycznej „Spacer w przeszłość”.

(Źródło: umb.edu.pl/ oprac. Kalina/ Foto: BI-Foto)

W Parku Branickich odrestaurowano rzeźby Herkulesa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl