1°C całkowite zachmurzenie

W sieci jest już zwiastun filmu o przedwojennym Białymstoku

Jest już dostępny zwiastun filmu „Czarna Dama”, powstającego m.in. dzięki wsparciu finansowemu z Białostockiego Funduszu Filmowego. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemniczej kobiety. Film jest w całości realizowany przez podlaskich twórców.

„Czarna dama” to fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. Iga, w tej roli Iza Wilczewska (BTL), uciekając przed trudną przeszłością wraca do rodzinnego Białegostoku. Bohaterka musi poradzić sobie z nowymi zagrożeniami. W tle przeplatają się wątki podlaskiej sekty i mafijnych interesów żydowskiego półświatka Chanajek.

Film powstaje przy wsparciu Białostockiego Funduszu Filmowego, Marszałka Województwa Podlaskiego i zaangażowaniu wielu białostockich twórców. Za scenariusz odpowiada Krzysztof Szubzda, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu. W produkcji zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów, m.in. Adama Woronowicza, Krzysztofa Bitdorfa, Ryszarda Dolińskiego i Krzysztofa Zemłę. Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko.

Kwota dofinansowania w ramach konkursu filmowego wyniosła 35 tys. zł.

Liczymy na to, że produkcje, które zostały wyróżnione w konkursie filmowym, przyczynią się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji miasta, a także budowania jego pozytywnego wizerunku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W 2016 roku, w ramach Funduszu Filmowego Białegostoku, dofinansowanie otrzymały trzy propozycje. Poza „Czarną damą” także – „Rock’n’Roll Eddie” w reżyserii Tomasza Szafrańskiego oraz „17 dni, które zdecydowały o Polsce” w reżyserii Leszka Staronia. Budżet konkursu filmowego wyniósł wówczas 200 tys. zł. Rok później wsparcie uzyskały kolejne trzy produkcje (filmy fabularne) – „Koncert na dwoje”, „Beginning” oraz „Biegacz”. Przyznane pieniądze (180 tys. zł) zostaną przeznaczone na zakup usług promocyjnych.

(Źródło i foto: Białystok.pl/ oprac. ASM)

W sieci jest już zwiastun filmu o przedwojennym Białymstoku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się