Wasilków rezygnuje z krytej pływalni


Fakty Białystok
09/01/2019

Wiadomości
Kiedy w Białymstoku trwała od kilku tygodni debata na temat budowy basenu, radni w Wasilkowie zdecydowali, że taka inwestycja nie jest im na razie potrzebna. Wykreślono ją z budżetu gminy i nie wiadomo kiedy, albo czy jeszcze kiedykolwiek w ogóle pojawi się w planach inwestycyjnych.

Kryty basen chce zbudować gmina Łapy, która ogłosiła nawet przetarg, jeszcze przed pierwszą turą głosowania w wyborach samorządowych. Tam wiadomo już, że wsparcie inwestycji obiecał minister sportu, który przekazał, że Łapy otrzymają 4 miliony złotych na budowę pływalni. Kolejny kryty basen chce także budować Białystok. W stolicy Podlasia spory trwały odnośnie jego wielkości i lokalizacji. Wiadomo już, że Rada Miasta zapisała środki na opracowanie dokumentacji projektowej, ale o potencjalnym miejscu budowy nowej pływalni na razie nikt konkretnie nie powiedział.

Tymczasem w sąsiednim Wasilkowie, radni zdecydowali, że basen nie jest im obecnie potrzebny. W kasie miasta nie ma wystarczających funduszy na taką inwestycję. I przynajmniej w najbliższym roku nie ma co liczyć, że ktokolwiek będzie podejmował ten temat. Basen obiecywał poprzedni burmistrz, który twierdził, że znajdzie brakujące pieniądze na ten cel. Jednak obecne władze szukać tych pieniędzy nie będą.

- Decyzja o wykreśleniu inwestycji z budżetu wynika z braku możliwości finansowych realizacji tej inwestycji w tegorocznym budżecie, jak i w przyszłorocznym. Koszt inwestycji – 20,4 mln zł to bardzo duże wyzwanie dla gminy i żebyśmy mogli taką inwestycję realizować musielibyśmy zaciągać kolejne kredyty – przekazał Polskiemu Radiu Białystok Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa.

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej obecny burmistrz i jego zaplecze, z którym obecnie współrządzi w Wasilkowie, wypominali dotychczasowemu gospodarzowi, że zbyt mocno zadłużył gminę i że realizował zbyt wiele kosztownych inwestycji. Niektóre nawet – ich zdaniem – w ogóle nie były konieczne. Teraz nowe władze mają okazję się wykazać przed mieszkańcami i podejmować decyzje, z których będą za pięć lat rozliczani.

Sporo mieszkańców Wasilkowa, jak ustaliliśmy, czekało na basen. Takiego obiektu w gminie nie ma. Ale też nie znaczy, że czekali wszyscy. Część osób nie jest zainteresowana takim obiektem, bo ma możliwość korzystania z pływalni w Białymstoku. I to im niemal w zupełności wystarcza.

- Pewnie, że dobrze by było, gdyby tu na miejscu był basen. Ale z drugiej strony to kosztowna sprawa, nie tylko w budowie, ale głównie w utrzymaniu. Mamy blisko do Białegostoku, „setka” zatrzymuje się blisko Włókienniczej, więc tragedii nie ma – mówi naszej redakcji Dorota, mieszkanka Wasilkowa.

Radni z Wasilkowa wykreślili całkowicie krytą pływalnię z planów budżetowych na przyszły rok, ale też nikt na razie nie mówi, że kiedykolwiek wróci ona na listę inwestycji. Sam burmistrz podkreśla, że zna potrzeby mieszkańców w tym zakresie, lecz obecnie są pilniejsze potrzeby w gminie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ zagan)

 
Wasilków rezygnuje z krytej pływalni - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Wiadomości


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu