19°C bezchmurnie

Wieszanie budek lęgowych. To bardzo pomaga ptakom

Styl Życia, Wieszanie budek lęgowych bardzo pomaga ptakom - zdjęcie, fotografia

Wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom. "Zanim to uczynimy trzeba pamiętać, że w okolicach, gdzie żyją np. kuny, wiewiórki, czy popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć, aby ssaki te nie dostały się do budek" – zaznaczył ornitolog dr Marian Stój.

- Budki lęgowe pomagają ptakom, wszędzie tam, gdzie nie występują naturalne dziuple. Dotyczy to głównie niedawno posadzonych lasów, młodych sadów oraz terenów miejskich – powiedział dr Marian Stój.

Przyrodnik podkreślił, że zanim je przymocujemy trzeba pamiętać, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki, popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć.

- Musimy to uczynić tak, aby ssaki te nie dostały się do budek i nie zniszczyły lęgu – dodał dr Stój.

Jego zdaniem, jeśli chcemy, żeby w budkach ptaki pojawiły się jeszcze tej wiosny, to trzeba je zainstalować już teraz. Budki można przymocować na drzewach, budynkach, słupach – zauważył ornitolog. Otwory budek powinny być skierowane w kierunku przeciwnym do wiejących najczęściej wiatrów. W naszym klimacie w zasadzie wiesza się je otworem na wschód, południowy-wschód lub południe.

To, jakie gatunki ptaków zasiedlą budkę zależy m.in. od miejsca i wysokości powieszenia oraz występowania w okolicy dziuplaków, czyli ptaków, które zakładają gniazda w dziuplach, szczelinach, wnękach. Mogą je zająć sikory, modraszki, kowaliki, mazurki, szpaki, jerzyki, kraski, kawki, dudki, sowy.

- Budki dla sikor wieszamy dość nisko – ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaków cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów. Najlepszym materiałem budowlanym dla takich konstrukcji są deski drzew iglastych – przypomniał dr Stój.

Sztuczne gniazda dla ptaków człowiek budował od zawsze. W XIX wieku pojawiły się różne konstrukcje budek. Miały one ułatwić gniazdowanie ptakom głównie w celach poznawczych i estetycznych; śpiew ptaków przy budkach umilał ludziom życie.

Natomiast w XX stuleciu budki lęgowe wieszano przede wszystkim dla ochrony lasów i sadów przed szkodliwymi owadami, które ptaki zjadały.

(Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/ Alfred Kyc/ Foto: pixabay.com/ forest)

Wieszanie budek lęgowych. To bardzo pomaga ptakom komentarze opinie

  • gość 2018-04-21 09:19:07

    "Ekspert "powinien wiedzieć ,że otwory wlotowe w budkach dla ptaków powinny być przystosowane do danego gatunku. Ponadto CO ROKU należy wymieniać ściółkę w tych budkach ponieważ w następnym roku ptaki nie chcą w nich zamieszkiwać . Nie dotyczy do budek dla nietoperzy -które są innej konstrukcji i okres ich przebywania wewnątrz jest dość długi . Zdarzają się też przypadki zasiedlania budek nietoperzy przez małe ptaki mimo ,że takowe nie posiadają otworu bocznego tylko z samego dołu o długości odpowiadającej szerokości budki a wlocie w granicach 2,5 cm .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl