2°C słabe opady deszczu

Wokół Stawów Marczukowskich będzie więcej zieleni

Rozpoczął się ostatni etap odbudowy Stawów Marczukowskich dotyczący nasadzeń na terenach wokół zbiorników. Wytyczone zostały już miejsca pod łąkę kwietną oraz rabaty bylinowe i miododajne. W tym tygodniu rozpoczęły się nasadzenia roślin.

Wokół Stawów Marczukowskich pojawią się nowe drzewa, krzewy i byliny. Wielkie sadzenie już się rozpoczęło. Pojawi się tam 129 drzew (m.in. brzozy, jesiony, wierzby płaczące, klony) i 695 krzewów liściastych (np. bzy, borówki, kaliny, maliny). Nasadzenia obejmą także blisko 5,5 tys. bylin, traw, roślin zielnych, które wypełnią ponad 600 m2 powierzchni oraz 2,2 tys. roślin miododajnych.

Na powierzchni prawie 2,5 tys. m2 powstanie łąka kwietna wykonana na bazie specjalnej mieszanki. W jej składzie znajdą się gatunki takiej, jak złocień, komonica, jaskier, krwawnik, chaber, bukwica. Rośliny mają być posadzone do połowy października. Nasadzenia będą kosztowały 211,6 tys. zł, a ich dwuletnia pielęgnacja – 27,2 tys. zł. Łącznie koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ok. 239 tys. zł.

Wszystkie te działania są dopełnieniem przeprowadzonej przez nas w 2016 roku renowacji stawów – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Ostatnie prace spowodują, że to miejsce stanie się jeszcze piękniejsze. Mam nadzieję, że mieszkańcy chętnie będą tam spacerować i wypoczywać.

To miejsce cudem zostało ochronione i teraz władze miasta próbują przykryć dobrą miną oraz nagłą dbałością o stawy i zieleń, swoje poprzednie decyzje oraz ustalenia. Przypominamy, że nieopodal miało powstać krematorium, na które zgodził się prezydent Białegostoku. Dopiero po interwencji mieszkańców do radnych, udało się zmienić wcześniejsze zgody i w ostateczności krematorium w tym miejscu nie powstało. Choć bardzo niewiele brakowało. Gdyby radni w porę nie podjęli skutecznej interwencji i nie przekonali prezydenta do tego, że wydał złe decyzje, tereny zielone raczej nie zachęcałyby nikogo do wizyty.

Stawy Marczukowskie jednak udało się uratować. W ubiegłym miesiącu na tych stawach zostało zamontowanych dziewięć specjalnych platform. Będą nie tylko służyły ptakom, ale też przyczynią się do oczyszczania wody.

Renowacja Stawów Marczukowskich rozpoczęła się w grudniu 2015 r. i trwała ponad rok. W miejscu, które od lat było zaniedbane, powstał atrakcyjny teren do rekreacji oraz edukacji przyrodniczej. Stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, wybudowano dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów, a fragment Bażantarki został oczyszczony i odmulony. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery. Wybudowano altanę, drewniane mostki i „ptasią wieżę” do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. ASM)

Wokół Stawów Marczukowskich będzie więcej zieleni komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl