7°C całkowite zachmurzenie

Wybierasz się na Lumo Bjalistoko – sprawdź co i gdzie będzie

Kiedy: 2017-10-06 , godzina: 19:00

Co, gdzie, kiedy?, Wybierasz Bjalistoko sprawdź gdzie będzie - zdjęcie, fotografia

Jednym ze znaków rozpoznawczych Lumo Bjalistoko są wieczorne pokazy multimediów oraz instalacje świetlne. Dzięki nim artyści wypełniają ulice, place i parki obrazem, kolorem i ruchem. Niekiedy – jak w mappingach – zastana przestrzeń jest pretekstem do jej przekształcenia, pokazania na nowo. Innym razem – jak w przypadku iluminacji budynków – światło służy do podkreślenia tego, co już istnieje. Artyści wydobywają najciekawsze lub najpiękniejsze detale zabytkowych budowli, pokazując je festiwalowej publiczności oraz wszystkim przechodniom.

W 2017 r. wieczorne pokazy iluminacji rozpoczęły się jeszcze przed Festiwalem: w środę 4 października. Artyści podświetlali ciekawy i pięknie odnowiony zabytek – kamienicę przy ul. Henryka Sienkiewicza 14. Obecnie mieści się w niej Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Dzięki współpracy z Akademią jej siedziba jest iluminowana od środy do soboty (04-07.10). Podświetlenie jest włączane codziennie po zmroku i rozświetla budynek do rana. Od dziś ta instalacja stanie się częścią terenu festiwalowego.

MAPA TERENU FESTIWALOWEGO

- Czwarta edycja Lumo Bjalistoko odbywa się pod znakiem dużo większej przestrzeni. Nasze wydarzenia wypełnią miejsca znane z wcześniejszych lat, ale także zupełnie nowe lokalizacje w centrum Białegostoku. W 2017 r. powracamy na Rynek Kościuszki, do Parku Starego, na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Skwer Armii Krajowej. Nowością są iluminacje przy ul. Henryka Sienkiewicza, a także mappingi przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz przy ul. Odeskiej – informują organizatorzy wydarzenia.

Przez dwa dni Festiwalu zapraszamy do zwiedzania śródmieścia Białegostoku. Wszystkie atrakcje będą dostępne od zmroku do wieczornej ciszy nocnej o godz. 22:00. Jest co zwiedzać, bowiem teren wypełniony atrakcjami rozciąga się:

- od Teatru Dramatycznego i Rzeki Białej po Operę i Filharmonię Podlaską,

- od Rektoratu Uniwersytetu w Białymstoku po Akademię Teatralną i Pałacyk Ślubów.

Przestrzeń festiwalowa obejmuje też główne miejskie place: Rynek Kościuszki, plac Jana Pawła II i plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Warto wybrać swoją trasę i potraktować Lumo Bjalistoko jako pretekst do spaceru. Festiwal jest okazją do tego, aby na nowo obejrzeć przestrzenie w śródmieściu, nawet te najbardziej znane. Warto rozglądać się, wypatrywać instalacji i iluminacji. Wszystkie atrakcje będą dostępne przez cały wieczór, dlatego nie ma obawy, że któraś z nich umknie spacerowiczom. Mappingi i pokazy multimedialne będą wyświetlane po kilkanaście razy w piątek i w sobotę, natomiast instalacje świetlne i iluminacje będą dostępne przez cały czas po zmierzchu.

Prosimy o zwrócenie uwagi na zmiany organizacji ruchu drogowego. Dzięki nim ułatwiamy pieszym poruszanie się w rejonie Ronda Lussy, Pałacu Branickich, Parku Planty, Parku Starego oraz Teatru Dramatycznego. W piątek i w sobotę (06-07.10) w godzinach od 18:00 do 24:00 zamknięty będzie odcinek ul. Adama Mickiewicza między ul. Elektryczną (na wysokości przejścia dla pieszych obok Wydziału Prawa UwB) a Rondem Lussy (na wysokości wjazdu i wyjazdu z ul. Mickiewicza przy bramie Pałacu Branickich). W tych godzinach autobusy Białostockiej Komunikacji Miejskiej będą kursowały odpowiednio zmodyfikowanymi trasami. Zamknięty odcinek jest oznaczony na mapie festiwalowej.

Festiwal jest pierwszym na Podlasiu i największym w północno-wschodniej Polsce wydarzeniem kulturalnym, który wieczorami wypełnia przestrzeń centrum miasta multimediami, sztuką i artystycznie wykorzystanym światłem. Widzom w każdym wieku dajemy okazję, by na nowo spojrzeli na swoje otoczenie i odczytali je w niecodzienny sposób – dobrze się przy tym bawiąc.

- Łączymy innowacyjne pomysły i nowe technologie, dzięki czemu powstają nieszablonowe formy sztuki wizualnej. Przez dwa październikowe wieczory zapraszamy do tego, aby przestrzeń śródmiejską potraktować jako plastyczną, nieoczywistą i poddającą się modelowaniu. Zachęcamy, aby mieszkańcy zamienili się w turystów. Warto zwiedzać z nami centrum miasta, często na nowo odkrywając rynki i place, zabytki i tereny zielone. Naszym mottem jest hasło „Sztuka w przestrzeni, światło w sztuce” – zapraszają organizatorzy Festiwalu.

ATRAKCJE FESTIWALOWE

- mappingi – w trzech lokalizacjach (Teatr Dramatyczny przy ul. Elektrycznej 12, Rektorat UwB przy ul. Skłodowskiej 14, Opera i Filharmonia Podlaska przy ul. Odeskiej 1),

- iluminacje budynków (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza przy ul. Sienkiewicza 14),

- fontanna laserowa (Rynek Kościuszki),

- ponad 20 instalacji świetlnych i iluminacji (Park Stary, Skwer Armii Krajowej, Rynek Kościuszki),

- dwudniowy konkurs fire show „Ogień Wschodu” (dziedziniec Pałacu Branickich),

- konkurs zespołów muzycznych i solistów „Dźwięk Miasta” (Rynek Kościuszki, w sobotę 07.10),

- street art w dużym formacie (murale przy ul. Konopnickiej 12C i ul. Skłodowskiej),

- festiwalowa gra miejska na smartfony i urządzenia mobilne.

Mapa festiwalu z zaznaczonymi punktami pokazów lub wydarzeń, jakie odbywać się będą w ramach Festiwalu Lumo Bjalistoko, jest zamieszczona w załączniku bezpośrednio pod artykułem.

(BL/ Foto: bialystok.pl)Wybierasz się na Lumo Bjalistoko – sprawdź co i gdzie będzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl