1°C całkowite zachmurzenie

Wycinka drzew nie rozwija nam miasta [KOMENTARZ VIDEO]

Radni zdecydowali się na dokonanie zmian w budżecie, aby dało się dokończyć rozpoczęte inwestycje drogowe. A te choć trwają od wielu lat, jak dotąd, głównie kosztowały życie tysięcy drzew. Obecnie wylotówka na Warszawę prezentuje przygnębiający widok.

Powietrze w Białymstoku tylko w tym roku wielokrotnie przekraczało dopuszczalne normy zanieczyszczeń. Oddychamy w najlepszym przypadku pyłem i kurzem, choć najczęściej jest to bardzo szkodliwa trucizna. Na naszym portalu dość często podajemy informacje związane z jakością powietrza w Białymstoku, które z pewnością byłoby lepsze, gdyby pod toporami i piłami życia nie straciły tysiące drzew.

Co ciekawe, takie wycinki, jakie widać w tej chwili na Wylotówce na Warszawę, Miasto Białystok, urzędnicy i prezydent ze wszystkimi zastępcami, do tej pory tłumaczyli rozwojem miasta. Podkreślali, że trzeba budować drogi, bo inaczej zostaniemy z tyłu. O ile jest w tym nieco prawdy, to z drugiej strony warto się zastanowić, co takiego przez lata w Białymstoku się rozwinęło? Jakie mamy inwestycje, których może nam pozazdrościć sąsiednia Łomża, Suwałki, albo chociaż Mońki? Białystok nie zrobił nic innego, niż robiły inne miasta. Z tym, że tu poprawialiśmy głównie komfort poruszania się… kosztem zieleni.

I kosztem jakości powietrza. Nowo wybudowane drogi zachęcają do jeżdżenia po nich. W końcu ulice wewnątrz nie buduje się dla tranzytu. Choć akurat w Białymstoku różnie z tym bywa, bo stolica województwa podlaskiego nie zadbała o to, żeby mieć normalną obwodnicę dla tranzytu, tak jak Suwałki czy Łomża, albo Zambrów. Wpuściliśmy samochody ciężarowe, busy i TIR-y, które nie dość, że rozjeżdżają nam budowane za ciężkie pieniądze drogi, to jeszcze spalinami zatruwają powietrze. Bo raczej ciężko będzie znaleźć elektryczne samochody dostawcze, jakie tysiącami wjeżdżają do naszego miasta od strony Warszawy, Augustowa, Zabłudowa czy Łap.

W przypadku drzew, które straciły życie na trasie do węzła Porosły, chyba najbardziej bulwersuje fakt, że straciły one życie w sytuacji, kiedy pod znakiem zapytania stała i jeszcze w sumie nadal stoi cała inwestycja. Zabrakło pieniędzy na wykonanie przebudowy, a przecież wycięte drzewa nie wrócą na swoje miejsce, jeśli się okaże, że nie będzie jak dokończyć tego, co zaczęto. Czekamy na Wasze komentarze w tej sprawie. Nasz jest zamieszczony powyżej.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Wycinka drzew nie rozwija nam miasta [KOMENTARZ VIDEO] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się