15°C rozproszone chmury

Wyższa Szkoła Medyczna ma nowego rektora. To prof. Lech Chyczewski

Wiadomości, Wyższa Szkoła Medyczna nowego rektora Chyczewski - zdjęcie, fotografia

Od piątku (1.09) rektorem Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku jest prof. Lech Chyczewski, patomorfolog, wieloletni pracownik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Symboliczne przekazanie nominacji i insygniów nowemu rektorowi prof. Lechowi Chyczewskiemu odbyło się w piątek, 1 września.

- Nie mam wątpliwości, że przyjście prof. Chyczewskiego do tej uczelni wniesie wiele dobrego – mówił Mikołaj Tomulewicz, kanclerz uczelni, przekazując symbolicznie berło i łańcuch rektorski. – Uczelnia to nie tylko mury: to studenci, kadra naukowa, ale również badania naukowe. Jestem przekonany, że nasz nowy rektor, biorąc pod uwagę jego dorobek naukowy, wesprze nas w tym działaniach.

W Wyższej Szkole Medycznej studiuje obecnie ponad 700 osób, w tegorocznym naborze zgłosiło się ponad 200 chętnych do zgłębiania wiedzy na pięciu kierunkach.

- Ta uczelnia w sposób całościowy przygotowuje do zawodu, znaczący nacisk kładąc na wiedzą praktyczną – mówił nowy rektor – Jednak to, co mnie zachęciło i zmotywowało do objęcia tej funkcji, to również ciekawe badania naukowe prowadzone tutaj, zdobywane patenty czy prace komercjalizacyjne. Wierzę, że wiele dobrego jest tu jeszcze do zrobienia – dodaje.

Prof. Lech Chyczewski jest znanym białostockim naukowcem, patomorfologiem. Ma 72 lata, urodził się i wychował na Mazowszu, a do Białegostoku trafił na studia na Uniwersytecie Medycznym. Od ukończenia uczelni w 1970 pracuje w Zakładzie Patomorfologii Lekarskiej, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. Jest autorem i współautorem ponad 600 prac naukowych. W pracy naukowej zajmował się problematyką biologii raka płuca, zarówno w aspekcie badań podstawowych i przedklinicznych, jak i ich bezpośredniego zastosowania w praktyce klinicznej. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję rzecznika prasowego UMB, a także był redaktorem naczelnym miesięcznika „Medyk Białostocki”.

Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku to jedna z najdłużej działających niepublicznych uczelni na Podlasiu (powstała w 2003 roku, początkowo nosiła nazwę Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku).. Obecnie uczelnia kształci na pięciu kierunkach: Biotechnologii, Fizjoterapii, Kosmetologii, Pielęgniarstwie i Ratownictwie medycznym. Studenci uczą się w systemie dziennym, zaocznym, prowadzone są także studia podyplomowe

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion)

Wyższa Szkoła Medyczna ma nowego rektora. To prof. Lech Chyczewski komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl