26°C pochmurno z przejaśnieniami

Zagospodarowanie Placu NZS-u do konsultacji

Wiadomości, Zagospodarowanie Placu konsultacji - zdjęcie, fotografia

Jest pozytywna decyzja Prezydenta Białegostoku w sprawie wniosku "Inicjatywy Plac NZS" o przeprowadzenie konsultacji społecznych na sposób i formę zagospodarowania tego miejsca. Prosili o to inicjatorzy nadania nowej nazwy tego placu w centrum Białegostoku.

Działacze „Inicjatywy Plac NZS” występowali kilka miesięcy temu z pomysłem przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania tego miejsca. Pismo otrzymali radni i prezydent Białegostoku. Odbyło się nawet jedno spotkanie w szerszym gronie, podczas którego zabierali głos byli i obecni działacze NZS, politycy oraz radni. Konkretów wówczas nie wypracowano. Ale być może uda się to zrobić przy innej okazji. Aktywiści bowiem kolejny raz proszą radnych o pomoc. Chodzi o zgłoszenie do prezydenta Białegostoku wniosku o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie koncepcji zagospodarowania placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku.

- Plac NZS jest wielką przestrzenią w centrum miasta i zasługuje, naszym zdaniem, na pełniejsze, bardziej prospołeczne wykorzystanie do celów miejskich, do tego, by mieszkańcy chętnie tam przychodzili i spędzali swój wolny czas. Chcemy stworzyć otwartą strefę, która może połączyć wszystkich i przyczynić się do budowania wspólnoty naszej „małej ojczyzny” – piszą aktywiści w piśmie do radnych.

Z pisma dowiadujemy się, że jest kilka pomysłów, ale żaden z nich nie został jeszcze publicznie przedstawiony. Być może stanie się to w trakcie konsultacji społecznych. Wiadomo natomiast na pewno, że pozytywnie do takich konsultacji jest nastawiony prezydent Białegostoku. Z tym, że zwraca on uwagę, iż cały teren jest objęty planami miejscowymi, które ograniczają nieco potencjalne fantazje aktywistów czy też specjalistów od aranżacji przestrzeni publicznej.

Inna sprawa, że Plac NZS jest umiejscowiony w zasadzie na środku skrzyżowania o ruchu okrężnym. W tej chwili jest tam teren zielony, do którego jest ograniczony dostęp. Natomiast zimą zazwyczaj pojawia się duża choinka oraz ozdoby świąteczne i też nie za bardzo jest jak coś na tym placu zorganizować. Praktycznie z każdego miejsca dotarcie na sam środek Placu dziś jest mało możliwe, bo można narazić się na mandat. Prezydent Białegostoku także zwraca uwagę na układ komunikacyjny, który może w dość znaczny sposób ograniczać zagospodarowanie Placu NZS.

- Tych konsultacji potrzebujemy nie tylko my, potrzebują ich wszyscy mieszkańcy Białegostoku. Potrzebuje ich nasze miasto. Bo trudno dalej godzić się na to, by wielki plac w centrum miasta służył wyłącznie do omijania podczas podróży czy jako miejsce ustawienia wyrzutni fajerwerków w czasie imprez masowych z okazji Dni Białegostoku. Ten plac zasługuje na więcej, a jego nazwa zobowiązuje do działania w imię dobra wspólnego – tymczasem piszą aktywiści do radnych.

Jeśli radni wyrażą zgodę na przeprowadzenie konsultacji społecznych, być może część z nich odbędzie się jeszcze w tym roku. Na to przynajmniej liczą ich inicjatorzy. Zapowiadają, że "Inicjatywa Plac NZS" będzie brać czynny udział w konsultacjach od opracowania zagadnień do podsumowania wyników i sformułowania wniosków.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Zagospodarowanie Placu NZS-u do konsultacji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się