Zasiłek macierzyński nie zawsze musi być niski. Na Podlasiu rekord to kilkanaście tysięcy złotych


Fakty Białystok
17/06/2019

Wiadomości
W województwie podlaskim najwyższy zasiłek macierzyński w kwocie 14 tys. zł brutto miesięcznie pobiera tata. To jednak nie jest rekord, jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj. Jedna z mieszkanek stolicy otrzymuje zasiłek wypłacany w kwocie 78,5 tys. zł brutto. Bardzo wysokie świadczenie przekazuje również ZUS w Rybniku - w kwocie 39 tys., Poznaniu - w wysokości ok. 33 tys. czy Chorzowie - 23 tys. Wśród 43 oddziałów tej instytucji białostocki zajął 15. miejsce.

Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego, wypłacana przebywającym na urlopach rodzicom, to niecałe 2,5 tysiąca złotych. Kilku osobom ZUS wypłaca z tytułu tego zasiłki wynoszące ponad 20 tysięcy złotych, ale ten najwyższy, rekordowy wynosi aż  78 577,50 złotych. Aby otrzymać tak wysoki zasiłek młoda mama przed pójściem na urlop macierzyński pracując na umowie o pracę zarabiała 781 tysięcy złotych rocznie.
Wysokość pobieranego świadczenia uzależniona jest od naszego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a gdy prowadzimy działalność, wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od wysokości opłacanych składek. Zasiłki macierzyńskie mogą pobierać także ojcowie. To właśnie mieszkaniec Białegostoku znalazł się wśród osób z najwyższą wypłatą i to dla niego przekazywany jest najwyższy zasiłek przysługujący w naszym województwie - mówi Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS.
Urlop i zasiłek macierzyński należy się mamie, która jest zatrudniona na podstawie umowę o ,jak również tej, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo lub dobrowolnie. Kobieta może skorzystać z podstawowego wymiaru urlopu macierzyńskiego, czyli z 20 tygodni, gdy urodzi jedno dziecko. Sześć tygodni może wykorzystać jeszcze przed datą porodu. Wówczas po porodzie skorzysta z pozostałej części. Jeżeli wykorzysta po porodzie co najmniej 14 tygodni, może zrezygnować z zasiłku i wcześniej wrócić do pracy. Wtedy pozostałą część świadczenia ma prawo wykorzystać ubezpieczony ojciec dziecka, bezpośrednio po terminie, w którym mama zrezygnowała z zasiłku. Jeśli chcemy być z dzieckiem aż do ukończenia przez niego pierwszego roku życia, możemy skorzystać z prawa do 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego, dostępnego dla obojga rodziców. Można go też podzielić na trzy części i korzystać z niego na przemian z tatą, jednak żadna z części urlopu nie może być krótsza niż osiem tygodni. Wykorzystując wszystkie możliwe warianty możemy zostać z dzieckiem 52 tygodnie od daty jego narodzin.(Oprac. P. Walczak / Foto: pixabay.com)


 
Zasiłek macierzyński nie zawsze musi być niski. Na Podlasiu rekord to kilkanaście tysięcy złotych - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Wiadomości


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu