9°C lekkie zachmurzenie

Znikną kolejki przy rejestracji pojazdów? Pomoże Asystent Mieszkańca

Moto, Znikną kolejki rejestracji pojazdów Pomoże Asystent Mieszkańca - zdjęcie, fotografia

To będzie duże udogodnienie dla białostoczan, którzy od wielu miesięcy borykają się z długimi kolejkami w Urzędzie Miejskim. Chodzi o interesantów, którzy chcą załatwić sprawę związaną z rejestracją pojazdu. w białostockim magistracie załatwienie takiej sprawy to strata co najmniej dwóch dni: pierwszy raz, gdy składane są dokumenty, a drugi przy ich odbiorze.

Magistrat zrzuca winę na fatalnie działający system rządowy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Faktycznie - z całego kraju płyną skargi na ślimaczące się działanie serwerów oraz liczne awarie. W białostockim magistracie kolejki są jednak rekordowo długie.

- To rzecz jasna wina CEPIK-u, ale nie tylko. Trochę zawaliła organizacja pracy na początku wprowadzania systemu oraz duża liczba spraw związanych z rejestracją pojazdu. Poza tym były też kłopoty z połączeniami internetowymi w samym magistracie - mówił nam anonimowo jeden z urzędników pracujący przy obsłudze interesantów. 

Irytację białostoczan wywołał też fakt, że - mimo ogromnych kolejek - w białostockim urzędzie nie działały wszystkie stanowiska. Prezydent, choć znał sprawę, nie zwiększył obsady urzędniczej dla załatwiania rosnącej liczby petentów ani nie postarał się o zwiększenie liczby stanowisk do obsługi systemu CEPIK. Na szczęście sytuacja wreszcie się poprawi. Magistrat wprowadzi "Asystenta mieszkańca". Przy jego pomocy będzie można dokonać wstępnej weryfikacji dokumentów, będzie możliwość zostawienia wniosków oraz umówienia się na odbiór dokumentów następnego dnia. Referat Rejestracji Pojazdów przestanie wreszcie kojarzyć się białostoczanom z wielogodzinnym oczekiwaniem i irytującą stratą czasu. 

Urząd Miasta opóźnienia tłumaczył rosnącą liczbą osób załatwiających sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów. Codziennie obsługuje on po 400 osób, a liczba zarejestrowanych pojazdów w Białymstoku wzrosła o prawie 15 procent. 

Nowe zmiany to wprowadzenie punktu konsultacyjnego, w którym dokonywana jest wstępna weryfikacja kompletności składanych wniosków i oferowana pomoc przy ich wypełnianiu. Pomaga w tym dwóch urzędników, którzy wspierają białostoczan w przygotowaniu kompletnych wniosków. Skraca to wyraźnie czas obsługi przy stanowiskach CEPIK. Można też zostawić wniosek w punkcie "Asystenta Mieszkańca" i umówić się na następny dzień po odbiór dokumentów. W ten sposób załatwiono już prawie 1000 wniosków. Petent przychodzi po odbiór dokumentów następnego dnia o umówionej godzinie unikając wielogodzinnego oczekiwania. 

Asystent Mieszkańca znajduje się na I piętrze. Po analizie dokumentów kieruje mieszkańców do stanowisk weryfikacji dokumentów, udziela informacji z zakresu spraw załatwianych w tym referacie, pomaga obsłużyć biletomat, dokonać opłat w opłatomacie.

Kolejną zmianą jest doposażenie sali obsługi w dwa dodatkowe komputery z dostępem do internetu na potrzeby weryfikacji i drukowania informacji niezbędnych przy rejestracji pojazdów np. z CEIDG, KRS. Skraca to czas obsługi i nie angażuje do tych czynności innych pracowników. Dodatkowo - dla rozładowania kolejek - zaplanowano uruchomienie dyżurów w dwie soboty: 15 września i 29 września w godz. 8.00-12.00.

(SF/ Foto: ASM)

 

 

Znikną kolejki przy rejestracji pojazdów? Pomoże Asystent Mieszkańca komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl