Kiedy kierowcy powinni przejść badania lekarskie w odniesieniu do szkoleń zawodowych

Beata Kamin - blog 14/08/2019 09:42

Zgodnie z przepisami Ustawy o transporcie, kierowcy ciężarówek i autobusów, zobowiązani są do przeprowadzania badań lekarskich w określonym zakresie i terminach. Często można usłyszeć, że Wydziały Komunikacji podważają kwestię ważności odbytych badań, co wynika z odmiennego rozumienia regulacji w sprawie momentu wykonania tychże badań.

W jakim czasie więc, wedle przepisów, kierowcy muszą odbyć badania lekarskie, aby  Wydział komunikacji nie miał wątpliwości co do ich ważności?

Przede wszystkim należy odróżnić pojęcie zakończenia pierwszego szkolenia okresowego od terminu kolejnego szkolenia okresowego.

Wedle art. 3 ust. 3 Ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym z dnia 17 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 235, poz. 1701) : „Kierowcy, obowiązani są wykonywać badania lekarskie i psychologiczne – po ukończeniu pierwszego szkolenia okresowego, przed dniem uzyskania wpisu do prawa jazdy”.

Stąd, należy pamiętać, że badania lekarskie i psychologiczne przy pierwszym szkoleniu okresowym, trzeba odbyć po jego zakończeniu. Można wykonać je nawet w dniu ukończenia szkolenia i w dniach kolejnych po tym terminie, jednak nie później niż przed datą zamieszczenia wpisu do prawa jazdy. Jeśli badania nie odbędą się po ukończeniu pierwszego szkolenia okresowego i otrzymania zaświadczenia, tylko kierowca wykona je w trakcie szkolenia, badanie nie zostanie przyjęte przez Wydział Komunikacji. Wiąże się to z koniecznością ich powtórnego przeprowadzenia.

W jakim czasie wykonać badania w przypadku szkolenia kwalifikacji wstępnej i kolejnych szkoleń okresowych?

Pierwsze badanie lekarskie w odniesieniu do kwalifikacji wstępnej, należy przeprowadzić przed terminem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej, która poświadcza o zakończeniu kwalifikacji wstępnej. Badanie można wykonać przed szkoleniem jak również w trakcie jego trwania. Jeśli chodzi o następne szkolenia okresowe kierowców, to kierowcy do 60 roku życia muszą odbyć badania lekarskie w terminie – odpowiednim do zakończenia szkolenia okresowego, czyli co 5 lat. Badania należy wykonać jednak nie później niż do czasu wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej, zawierającego zapis o ukończeniu szkolenia okresowego.

Reklama

Kiedy kierowcy powinni przejść badania lekarskie w odniesieniu do szkoleń zawodowych komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez fakty.bialystok.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Grupa Optima Sp. z o.o. z siedzibą w Białystok 15-866, Zagumienna 9/1 m 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"