16°C lekkie zachmurzenie

Leczenie hormonalne będzie skuteczne, jeśli zostanie odpowiednio dopasowane

Styl Życia, Leczenie hormonalne będzie skuteczne jeśli zostanie odpowiednio dopasowane - zdjęcie, fotografia

Kobiety są przekonane, że tabletki antykoncepcyjne to najlepsza dla nich metoda antykoncepcji i chcą mieć wpływ na wybór tej konkretnej wspólnie z ginekologiem. A jednocześnie – nie do końca wiedzą, jakie czynniki powinny lub mogą być brane pod uwagę przy dobieraniu tabletek antykoncepcyjnych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez NEUROHM na potrzeby kampanii edukacyjno-informacyjnej „Antykoncepcja szyta na miarę”. Jak więc dobrać najlepsze dla nas tabletki antykoncepcyjne?

Zawsze w konsultacji z ginekologiem

Antykoncepcja hormonalna powinna być zawsze dobierana podczas wizyty u lekarza ginekologa. Niedopuszczalne jest korzystanie z preparatów hormonalnych przepisanych innej osobie, nawet jeśli jest to siostra czy koleżanka. Każda kobieta jest inna i dlatego każda potrzebuje szytej na miarę metody antykoncepcji. Lekarz przed wypisaniem recepty przeprowadzi z pacjentką wywiad i jeśli będzie taka potrzeba zleci niezbędne badania. To jednak nie wszystko! Jeśli chcesz otrzymać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji, oprócz odpowiadania na pytania lekarza, warto wziąć aktywny udział w rozmowie. Powiedz lekarzowi, jakie są twoje potrzeby i wymagania wobec antykoncepcji hormonalnej.

Czego oczekujesz od tabletek?

Przed wizytą u lekarza zastanów się na spokojnie, czego oczekujesz od antykoncepcji? Kobiety często nie mają świadomości, że mogą wybierać wśród wielu produktów – z różnymi schematami dawkowania, odmiennymi dawkami (i rodzajami!) hormonów, które mają rozmaity wpływ na ich organizm. Dzięki rozwojowi technik uzyskiwania nowych pochodnych kobiecych hormonów, pula zastosowań pozaantykoncepcyjnych preparatów hormonalnych jest coraz większa. Elementem, o którym często kobiety zapominają, jest wpływ stylu życia i osobowości na wybór środków antykoncepcyjnych. Podczas badania przeprowadzonego przez NEUROHM okazało się, że 79 procent respondentek wprawdzie zgadza się z twierdzeniem, że ginekolog powinien poznać ich styl życia przed przepisaniem tabletek, ale pewność ich odpowiedzi była bardzo niska.

Wybierz optymalny schemat dawkowania

Antykoncepcja standardowa to najbardziej rozpowszechniona forma antykoncepcji doustnej. Większość środków opiera się na schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie których występuje krwawienie z odstawienia. Natomiast, jeśli dopiero zaczynasz stosowanie antykoncepcji hormonalnej, źle się czujesz w przerwie między przyjmowaniem tabletek lub po prostu masz problem z systematycznością w ich przyjmowaniu – porozmawiaj z lekarzem o środkach dawkowanych w innej formule, np. 24 + 4 (24 tabletki czynne i 4 tabletki placebo). Codzienne branie tabletek pomoże Ci wyrobić nawyk w ich przyjmowaniu, co przyczyni się do lepszej kontroli cyklu. Taki schemat eliminuje również problem z pamiętaniem o wzięciu pierwszej tabletki z nowego blistra po tygodniowej przerwie przy tabletkach 21+7.

Zastanów się, jakich korzyści pozaantykoncepcyjnych potrzebujesz

Wiele kobiet zmaga się z różnymi dolegliwościami towarzyszącymi cyklowi menstruacyjnemu. Jeśli Twoje miesiączki są długie i obfite, piersi obrzmiałe, masz plamienia międzyokresowe, cierpisz na bóle owulacyjne, a PMS utrudnia normalne funkcjonowanie – zastanów się nad antykoncepcją ultralekką. To produkty posiadające najniższą dawkę hormonów spośród innych tabletek – tylko 15 mikrogramów estrogenu. Tak niska zawartość hormonów nie wpływa na ich skuteczność – wskaźnik Pearla wynosi 0,24, czyli ryzyko zajścia w ciążę jest bliskie zeru.

Jeśli natomiast chciałabyś poprawić wygląd swojej cery (a takie oczekiwania wobec antykoncepcji ma aż 81 procent kobiet, jak wynika z badania NEUROHM), zmagasz się z trądzikiem i/lub łojotokiem, rozważ skorzystanie z tabletek dwuskładnikowych. Na poprawę stanu skóry pozytywny wpływ będą miały te zawierające np. dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu (EE) i 2 mg chlormadynonu octanu. Ten drugi element wpływa również pozytywnie na poziom libido.

Skutki uboczne? Zmień tabletki

Badania zrealizowane w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę” pokazały, że co 5 kobieta stosująca tabletki antykoncepcyjne rozważa w najbliższym czasie zmianę na inne. Jednak pewność ich odpowiedzi była średnia.

W nowoczesnym, „zabieganym” świecie antykoncepcja służąca kobiecie powinna być tak dobrana, by przy największym efekcie antykoncepcyjnym nie występowały efekty uboczne. Po rozpoczęciu terapii, podczas kolejnej wizyty należy poinformować ginekologa o pojawieniu się niepokojących objawów takich jak: plamienia, zatrzymanie wody w organizmie, uczucie ciężkości, spadek nastroju czy libido. Czasem wystarczy zmiana progestagenu lub zwiększenie dawki estrogenu, aby objawy ustąpiły – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Kobietom cierpiącym na dolegliwości związane ze zbyt wysoką dawką etynyloestradiolu (ból głowy, nudności, zatrzymywanie wody, ból piersi) zaleca się często przejście na preparaty hormonalne z obniżoną dawką hormonów, tzw. antykoncepcję ultralekką. Natomiast kobietom doświadczającym spadku libido zaleca się stosowanie środków zawierających chlormadinon. To pochodna progesteronu, który przekształcany w układzie nerwowym w allopregnanolon wykazuje działanie uspokajające, modulujące nastrój i rozładowujące napięcie. Dzięki niemu wzrasta wydzielanie beta endorfin, które odgrywają ważną rolę w libido i satysfakcji seksualnej.

Antykoncepcja szyta na miarę

Liczba dostępnych na rynku doustnych środków antykoncepcyjnych jest ogromna – każda kobieta ma możliwość znaleźć wśród nich ten jeden, który będzie spełniał jej wszystkie oczekiwania. Jeśli chcesz znaleźć ideał – pamiętaj o najważniejszych elementach: analiza własnych potrzeb, szczera rozmowa z lekarzem ginekologiem, obserwacja własnego organizmu. A jeśli coś nie gra – opisz swoje dolegliwości lekarzowi i razem wybierzcie inny produkt. Bo każda z nas zasługuje na idealnie dopasowaną antykoncepcję.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.antykoncepcjanamiare.pl

(BL/ Foto: sxc.hu/ medicine)

Leczenie hormonalne będzie skuteczne, jeśli zostanie odpowiednio dopasowane komentarze opinie

  • Jowita Skrzyp 2017-07-30 15:38:45

    Bo właściwie skąd my mamy mieć taką wiedzę? To super że powstają tego typu materiały, ale wiadomo że studiując nie zawsze jest czas na tego typu edukację, a ta szkolna niestety, ale raczej ogranicza się do minimum. A mają na uwadze to co aktualnie się dzieje z tematem antykncepcji w Polsce, to chyba powinniśmy zacząć się bać... na szczęście powstaja materiały takie jak ten, a im będzie ich więcej, tym szerszy zasięg! Ja co prawda wybrałam jeszcze inną metodę, bo mam wkładkę hormonalną levosert ze względu na minimalną dawkę hormonów, którą muszę przyjmować, ale jak najbardziej jestem zdania że tabletki nie są nie przyniosą skutków ubocznych o ile oczywiście będą odpowiednio dobrane

  • Rottkaepchen - niezalogowany 2017-10-25 23:22:50

    Super artykul! wielkie dzieki za niego. Sama stosuje tabletki belara i faktycznie teraz lekarka juz mi wytlumaczyla co i jak, ale wczesniej moja wiedza byla bardzo nikla.. Obawiam sie, ze nie jestem jedyna..

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na fakty.bialystok.pl