Tak wyglądał Białystok tuż po wojnie

Styl Życia, wyglądał Białystok wojnie - zdjęcie, fotografia
Fakty Białystok 18/01/2013 17:30

II wojna światowa zostawiła po sobie jedynie zgliszcza miasta.  

22 września 1939 roku, na mocy postanowień paktu Ribentrop -Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., który pozostawiał Białystok na terenie okupacji sowieckiej, miasto przekazane zostało Armii Czerwonej. Białystok został wcielony do Białoruskiej SRR.

Do czerwca 1941 trwała okupacja sowiecka. Pomimo pozorów istnienia polskiego życia, regulowanego surową cenzurą, kierowaną przez NKWD (np.: działalność teatru kierowanego przez Aleksandra Węgierkę) próbowano zatrzeć ślady polskości. Istniały także plany zamiany kościoła Świętego Rocha na cyrk. Realizację tych planów przerwało pod koniec czerwca 1941 r. wkroczenie Niemców do Białegostoku.

Nowi okupanci kontynuowali politykę terroru, o czym świadczą masowe egzekucje na Pietraszach, Grabówce, Starosielcach.

Hitlerowcy utworzyli w mieście getto żydowskie, które liczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Na wieść o planach likwidacji getta, grupa osób z konspiracji żydowskiej rozpoczęła walkę z niemieckimi oddziałami pacyfikacyjnymi. Znaczącą część uzbrojenia otrzymali Żydzi od Armii Krajowej. Po kilku godzinach oporu walka zakończyła się całkowitą likwidacją getta.

Pod koniec lipca 1944 r. wkroczyły do Białegostoku oddziały Armii Czerwonej. W wyniku działań wojennych miasto zostało zniszczone w 75 %.

Zebraliśmy unikalne zdjęcia z tamtego czasu w jednej galerii.

[wzslider]

 

 

 

Reklama

Tak wyglądał Białystok tuż po wojnie komentarze opinie

  • Zofia - niezalogowany 2013-01-29 09:20:52

    Bardzo smutna historia. Zdjęcia te... brak słów!

  • Arni - niezalogowany 2013-01-26 20:49:32

    Kiepsko to wygląda, ale dało się odbudować :)

  • Arek - niezalogowany 2013-01-26 14:53:11

    To raczej nie Rosjanom ten rachunek wystawiłbyś...

  • Ela - niezalogowany 2013-01-25 11:00:08

    Ja mogę ten papierek zaksięgować :)

  • dora - niezalogowany 2013-01-24 14:28:17

    Super artykuł!

  • Ela - niezalogowany 2013-01-24 09:44:14

    Naprawdę unikalne zdjęcia. Wcześniej ich nigdzie nie widziałam!

  • Irek - niezalogowany 2013-01-24 08:26:47

    Dla czerwonego kulka w łeb!

  • Darek - niezalogowany 2013-01-23 17:57:11

    Dobrze, że pokazujecie historię miasta. Dobry materiał!

  • Ja - niezalogowany 2013-01-23 12:24:43

    Ale zniszczenia! Powinni zrobić wystawę!

  • Maciej - niezalogowany 2013-01-22 11:45:58

    Chętnie bym cię Michale wysłał bezpowrotnie w tamte czasy :-)

  • Maciej - niezalogowany 2013-01-22 11:45:08

    A ti ti komuszku. Sio stąd, sio! Idź w swoją rosyjską zapijaczoną wieś, chwalić jej piękno i wspominać narodziny w oborze.

  • Monika - niezalogowany 2013-01-21 18:44:29

    Bardzo ciekawe zdjęcia. Bialystok byl bardzo zniszczony

  • TERESA - niezalogowany 2013-01-21 12:56:44

    STARSZNE SĄ TE ZDJĘCIA! SMUTNO :(

  • Nikita - niezalogowany 2013-01-21 08:56:16

    W dzisiejszych czasach trzeba by było setek lat na odbudowę Białegostoku z takich niesamowitych ruin. Można krytykować komunę za wiele, ale tylko w tamtych realiach i przy tamtych sposobach było możliwa odbudowa Polski

  • Halina - niezalogowany 2013-01-21 08:51:55

    A ja bym jednak się zastanowiła nad wystawieniem rachunku za straty wojenne. Co kurde? Nie ma nic za darmo. To byłby profilaktyczny papierek!

  • Halina - niezalogowany 2013-01-21 08:50:12

    Zdrowy jesteś?

  • Beata - niezalogowany 2013-01-21 08:36:45

    Tragiczne wspomnienia dla ludzi którzy to przezyli

  • Piotr - niezalogowany 2013-01-20 23:54:34

    To nie czas na wystawiania rachunków. Taka jest historia Polski i musimy się z tym zmierzyć. I myślę Irek, że nie warto określać i dzielić na Ruskich i Czerwonych. To historia napisała nam życie. Dziś jesteś NIEPODLEGLI :)

  • Mateusz - niezalogowany 2013-01-20 19:54:45

    Cięzka do ogladania. Walic czerwonych komunistow!!!!

  • Ewa - niezalogowany 2013-01-20 19:29:38

    Super artykuł i zdjecia :)

  • Elwira - niezalogowany 2013-01-20 16:17:25

    Jak można pisać pod zdjęciami niemal doszczętnie zniszczonego miasta, że to piękne albo że chciałoby się żyć w tamtych czasach?! Nie ma w tym nic pięknego, to straszne i naprawdę nikomu nie życzę tego przez co musieli przechodzić ludzie, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny...

  • Irek - niezalogowany 2013-01-20 13:27:57

    Niesamowite zdjęcia, których wcześniej nie widzialem. Ruscy zniszczyli nam praktycznie wszystko co mielismy. Moze powinnismy wystawic im rachunek za straty?

  • Piotr - niezalogowany 2013-01-20 10:51:19

    Też tak myślę, że to jest mieszkaniec Białego. Obstawiam, że nawet mieszkaniec zniszczonej kamienicy. Myślę, że to smutne zdjęcie pamiątkowe zgliszcz domu :(

  • Lona - niezalogowany 2013-01-20 10:31:02

    Raczej mieszkaniec bo nie ma broni!

  • Anna - niezalogowany 2013-01-20 09:04:55

    Zastanawiam się kto stoi na zdjęciu nr 11.czy to mieszkaniec czy czerwonoarmista?

  • Julia - niezalogowany 2013-01-20 00:36:37

    Smutna rzeczywistość.. To były bardzo trudne czasy.

  • Piotr - niezalogowany 2013-01-19 17:58:56

    Białostoczanie bardzo żwawo zabrali się za odbudowę miasta. Zaczęli od odbudowy pałacu Branickich, a także ratusza i rynku miejskiego, gdzie stworzyli fałszywą starówkę. Obecnie patrząc na centrum miasta widzimy, że zbudowano kilkadziesiąt budynków - "niby kamienic", które szpecą centrum miasta. Zmieniono wszystkie ulice, ale dzięki temu, że budowano je od podstaw, powstała sieć wodociągowa, elektryczna i telefoniczna :) I tak to było po 1945 roku kochane dzieci :)

  • Seba - niezalogowany 2013-01-19 17:16:55

    No, no, no, podobacie mi się coraz bardziej :

  • Lona - niezalogowany 2013-01-19 17:14:08

    Mamy miasto z wielką historią...

  • Anna - niezalogowany 2013-01-19 15:14:59

    Smutna rzeczywistość!

  • Piotr - niezalogowany 2013-01-19 14:39:43

    www.fakty.bialystok.pl. Tu trzeba mieć Imię :)

  • Źródło zdjęć - niezalogowany 2013-01-19 09:32:17

    jakieś jest?

  • Justyna - niezalogowany 2013-01-19 09:06:18

    Nie wiedziałam, że byliśmy tak zniszczeni :( Ale super, że mamy takie pamiątkowe zdjęcia :)

  • Michał - niezalogowany 2013-01-19 08:06:41

    Chciałbym żyć w tamtych czasach!

  • Piotr - niezalogowany 2013-01-19 07:28:38

    Piękne wspomnienia i pamiątka :)

Dodajesz jako: |